Can Ataklı

Can Ataklı

Yazarın Diğer Yazıları

Tutuklu teğmenin babası: “O tişörtler içeri nasıl girdi?”

Can Ataklı hafta sonu Korkusuz gazetesindeki köşesinde “Hero” yazılı tişörtleri gündeme getirdi. Cumhurbaşkanına suikast davasında tutuklu bir teğmenin babasına yaşadığı diyaloğu anlattı…

Can Ataklı’nın yazısında, bu konuyla ilgili yazdıkları şöyle:

“Tutuklu teğmenin babası: “O tişörtler içeri nasıl girdi?

YENİ ÖĞRENDİM

Son günlerde bir “HERO yazılı tişört komedisi” yaşıyoruz.

Erdoğan’ı Marmaris’ten almak için giden komandoların yargılandığı mahkemede bir sanık üzerinde “HERO” yazılı bir tişörtle gelmişti duruşmaya. Mahkeme İngilizce “kahraman” anlamına gelen Hero yazılı tişörtle gelen sanığı duruşma salonundan çıkarmıştı.
Buraya kadar komedi yok elbette. Tam tersi vatana ihanete kalkışanların yarattığı bir skandaldı bu.

Komedi tarafı daha sonra yaşandı. Meğer üzerinde “HERO” yazan tişörtler bir tekstil firmasının geçen sezon piyasaya sürdüğü bir ürünmüş. Bugüne kadar da çok satmış. Bu tekstil firmasının ürettiği farklı tişörtlerin üzerinde Süpermen, Flaş gibi çizgi roman kahramanlarının resimleri ya da sloganları varmış.

FETÖ’cü sanık bu tişörtlerden birini giyince olay oldu ya, polis de sokakta üzerinde HERO yazan tişörtleri giyenleri toplamaya başladı.
Çok sayıda kişi bu nedenle karakola çekildi, gözaltında tutuldu. Aralarında mutlaka “inadına” giyen de vardır ama çoğunun bunun farkında bile olmadığı anlaşıldı.

Üretici firma da bu gelişmeler üzerine tişörtleri satıştan çektiğini ve yenisini üretmeyeceğini açıkladı.

Türkiye böyle bir ülke oldu. Ama şimdi anlatacağım olay bana çok çarpıcı geldi.

Geçen hafta uzayan saçlarımı kestirmek için her zamanki gibi Berber Osman’a gittim. Dükkanda sadece ben vardım. Tıraş olurken içeri bir başka müşteri daha girdi. Aynadan beni görünce “Aaa Can Bey” dedi. O da Osman’ın müşterisiymiş. Sırasını beklerken sohbete başladık.
“Benim oğlum” dedi “Erdoğan’a suikast olayı nedeniyle tutuklu yargılanıyor” diye devam etti. İster istemez biraz gerildim. Darbe nedeniyle yakınları tutuklu veya işten atılmış olan birçok kişiyle karşılaşıp konuşmuştum ama bu kadar ciddi bir iddia ile yargılanan birinin yakını ile ilk kez karşılaşıyordum.

Tedirginliğimi anlayınca “Can Bey, oğlum Marmaris’te yakalananlardan değil, Kazan’daki üssün kulesinde görevliydi. Ben devrimci gelenekten geliyorum, oğlumu da öyle yetiştirdim, FETÖ’yle ilişkili olmadığını biliyorum ama çaresiz mahkemeyi ve adaleti beklemek zorundayız” dedikten sonra “Size çok canımızı sıkan bir olayı anlatmak istiyorum” diye devam etti.

“Biliyorsunuz geçenlerde aynı davanın sanıklarından biri üzerinde hero yazan tişörtle duruşmaya geldi. Bunu nasıl olabilir? Ben oğluma giyim eşyası götürüyorum, tişörtlerin, eşofmanların üzerinde ne yazarsa yazsın içeri sokmuyorlar. Her şeyi didik didik ediyorlar, peki bu tişört içeri nasıl girdi? Bunda bir oyun var.”

Oğlu FETÖ sanığı olan kişiye “Gerçekten tuhaf, her şeyi bu kadar inceliyorlarsa o tişörtün de içeri girmemesi gerek” dedim.

Teğmenin babası “Bu olaydan sonra tek tip giysi konusu gündeme geldi. Galiba bunu sağlamak için böyle bir provokasyon yaptırdılar” dedi. Kimbilir, belki o babanın şüphesi doğrudur. Sahi o şov yapan sanığın tişörtü cezaevine nasıl soktuğu ortaya çıkarıldı mı, cezaevi yetkilileri bunun hesabını verdi mi?”

YAZININ DİĞER BÖLÜMLERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Yazarın Diğer Yazıları