• Trump NATO’yu karıştırdı: Rusya’nın esiri!

  Brüksel'deki NATO toplantısı başlamadan henüz başlamadan ABD Başkanı Donald Trump'ın "Almanya Rusya'nın esiri olmuş" sözleriyle tansiyon yükseldi!

  11 Temmuz 2018 - 11:18
  Trump NATO’yu karıştırdı: Rusya’nın esiri!

  ABD Başkanı Donald Trump, Brüksel’deki NATO zirvesi daha başlamadan ortalığı karıştırdı. Trump, Almanya’nın Baltık Denizi’nden geçecek boru hatlarına destek verip Rusya ile anlaşması nedeniyle ‘Moskova’nın esiri’ haline geldiğini öne sürdü.

  Brüksel’deki NATO zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile kahvaltıda bir araya gelen Trump “Almanya Rusya’nın bir esiri çünkü enerjisinin çok büyük bölümünü Rusya’dan sağlıyor” dedi.

  ‘RUSYA’YA MİLYARLARCA DOLAR ÖDÜYORLAR’

  Trump, en zengin Avrupa ülkesi olan Almanya’nın bir yandan Moskova ile gaz anlaşmalarını desteklerken bir yandan da ABD’nin Avrupa’ya Rusya’dan korunmaları için para ödemesinin uygunsuz olduğunu söyledi.

  Daha önce AB ülkelerini NATO’nun savunma harcamalarına yeterince katkı yapmamakla eleştiren Trump sözlerini “Rusya’ya milyarlarca dolar ödüyorlar. Ve bizim onları Rusya’ya karşı korumamız gerekiyor” diye sürdürdü.

  NATO’DAN YANIT

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’deki zirvenin açılışı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Almanya’nın enerjide Rusya’ya bağımlı olduğuna ilişkin yorumlarına yanıt verdi.

  Stoltenberg, “Kuzey Akımı Boru Hattı Projesi, Almanya’nın ulusal meselesidir, NATO’yu ilgilendirmez” dedi.

  YORUMLAR