• Terör örgütü PKK’dan şoke eden yasak

  31 Ocak 2015 - 07:00
  Terör örgütü PKK’dan şoke eden yasak

  Terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H Cizre’de esnafa güvenlik kamerası yasağı koydu. İlçede büyük provokasyon olmasından endişe ediliyor.

  12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın hayatını kaybetmesinin ardından Cizre’de gerginlik devam ediyor. Terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H ilçedeki tüm güvenlik kameralarına müdahale etti. İlçede bildiri dağıtan YDG-H dükkanlarda güvenlik kamerasının bulunmamasını, bunların güvenlik kuvvetlerinin eline geçebileceğini, güvenlik kamerası bulunan işyerlerine zarar vereceklerini ilan etti. Örgütün HÜDA PAR ile yaşadığı gerginlikte yaralanarak Özel Botan Hastanesi’ne kaldırılan şahıslardan sonra YDG-H militanları hastanenin güvenlik kamera kayıtlarına el koymuştu.

  ASAYİŞ TERÖR ÖRGÜTÜNDE SORULUYOR

  İlçede ‘asayişi’ kontrol altına alan YDG-H devletin bölgedeki hakimiyetini tamamen ortadan kaldırmak için güvenlik kameraları, MOBESE’ler ve baz istasyonlarına yönelik de ciddi müdahalelerde bulundu. Bu süreçte YDG-H bölgedeki GSM şirketlerine ait baz istasyonlarına da roketlerle saldırdı.

  cizre-670

  Vatan’da yer alan habere göre; 6-7 Ekim olayları sonrasında şehrin MOBESE yapılanması tamamen kullanılamaz hale geldi. Buradan doğan zararın yaklaşık değerinin iki buçuk milyon dolar olduğu tespit edildi. Kobani olayları nedeniyle şehre yapılması planlanan yeni MOBESE direkleri yerleştirilememişken zarar gören kameralar da tamir edilemedi. Kobani olaylarında zarar görev bir MOBESE direğinin tamirini yapan polis pompalı tüfekle vurularak yaralandı.

  KARAKOL VE MAHKEMELER

  KCK mahkemeleri ile örgüt Cizre’de kendi yargı sistemini faaliyete geçirdi. Şehir merkezinde önce çadırlarda son süreçte ise metruk binalarda kendi paralel karakollarını ve ceza sistemini oluşturarak faaliyetlere başladı. Vatandaşın bir sorunla karşılaşması durumunda kendileri dışına bir yere müracaatlarına izin verilmemeye başlandı. Hırsızlık yapan kişi çocuk ise kolunun kırılması, yaşı büyük ise üç kere uyarıldıktan sonra öldürülme cezası verilmeye başlandı. İş adamları vergi adı altında haraca bağlandı. Vermeyenler göçe zorlandı veya infaz edildi.

  YORUMLAR