• “Taşeron”da yeni düzenleme yüzlerce kişiyi işsiz bırakacak!

  Taşeron kapsamında yeni düzenlemede, emekli olmuş ancak geçimini sağlamak için çalışan işçiler kadroya alınmayacak.

  07 Aralık 2017 - 12:41
  “Taşeron”da yeni düzenleme yüzlerce kişiyi işsiz bırakacak!

  Emekli olup da taşeronda çalışmaya devam eden çok sayıda insan var. Bu vatandaşlardan bazıları taşeron işçi olarak çalışıyordu. Ancak emekli vatandaşların devlette kadrolu olarak çalışmaları yasak. Bu durumda ortaya yeni bir problem çıkmış oluyor. Peki emekli olduğu halde taşeronda çalışmaya devam eden vatandaşların sorunu nasıl çözülecek? Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün bu konuyla ilgili merak edilen soruların yanıtlarını açıkladı.

  TAŞERON DÜZENLEMESİNDE EMEKLİYE KADRO YOK

  Sozcu.com.trye açıklama yapan Ergün, “Şuan sokağa yansıyan emeklilere kadro verilmeyecek. Zaten kadro verilir ise malum iş hayatına devam ederler.. Bu durumda emekli maaşları kesilir. Ama emekliler şöyle çalışabilir, bu da bir alternatiftir. Herhangi bir iş yerinde sosyal güvenlik destek pirimi ödeyerek çalışabilir.” ifadelerini kullandı.

  900 BİN TAŞERONU İLGİLENDİRİYOR

  Devlet kadro verir ise emeklilerin çalışma hayatının son bulduğunu belirten Ergün, “Şu anda taşeronda emekli olarak çalışan kişilerin tam listesi net olarak elimizde yok. Ama basından takip ettiğime göre 900 bin taşeronu ilgilendiriyor bu durum. 450 bin kişi kadroya alınacak deniliyor. Yani burada 450 bin kişi yok. Hükümetin net açıkladığı bir rakam yok. Bence taşeron çalışanlarda emekli olanlar çok az sayıdadır. Çevremizde var. Bu çalışanların hepsi, genç çocuklar” ifadelerini kullandı.

  YORUMLAR