• Suudi Arabistan’ın kadın sürücülerinden biri kaza yaptı!

  En son kadınlara otomobil izni veren ülke konumunda olan Suudi Arabistan'da bir kadının sürdüğü araç ile ilk kaza meydana geldi. Bu kazada 1 kişi yaralandı, 1 kişi de hayatını kaybetti.

  04 Ekim 2017 - 22:04
  Suudi Arabistan’ın kadın sürücülerinden biri kaza yaptı!

  En son kadınlara otomobil izni veren ülke konumunda olan Suudi Arabistan’da bir kadının sürdüğü araç ile ilk kaza meydana geldi. Bu kazada 1 kişi yaralandı, 1 kişi de hayatını kaybetti.

  Ülkede yayımlanan gazetelerinde yer alan habere göre, geçen Pazartesi günü Cidde’de adı açıklanmayan Suudi kadın, Mekke ile Cidde arasında araç kullanırken kaza yaptı. Bunun asıl nedenin yıllardır kadınların ehliyet almasının ve otomobil kullanmasının yasak olması yatıyor.

  İLLEGAL OLARAK YOLA ÇIKMIŞ

  Yeni bir devrim olarak hayata geçen kadınların ehliyet almasının ardından, ülkenin polis kaynaklarından alınan habere göre, kazayı gerçekleştiren kadın ehliyet almak amacı ile illegal olarak trafiğe çıkmıştı ve yanında bir kadın arkadaşı vardı. Aracın bir yere çarpması ile direksiyonda bulunan kadın ağır yaralanırken araçtaki diğer kişi hayatını kaybetti.

  YASA DAHA ÇIKMADI, 2018’DE UYGULAMADA

  Kadın şoförün avukatı Yakup Al-Mutair yaptığı açıklamada, ülkede henüz kadınların otomobil kullanmasına yönelik yasanın hayata geçmediğini, yasanın Haziran 2018 yılında hayata geçeceğine işaret ederek, müvekkilinin yasaları çiğnediğini söyledi. Zira birçok kadın illegal olarak sürücü kurslarına gidiyor ve ehliyet almaya çalışıyor.

   

  YORUMLAR