• Sağlık Bakanlığı, Esra Erol ve Serap Paköz’ün programları için RTÜK’e başvurdu

  01 Aralık 2017 - 21:16
  Sağlık Bakanlığı, Esra Erol ve Serap Paköz’ün programları için RTÜK’e başvurdu

  Sağlık Bakanlığı, son günlerde kamuoyunda yanlış algılara sebebiyet verecek nitelikte programların yapıldığını belirterek, bu kapsamda yayın yapan Esra Erol ve Serap Paköz’ün programları hakkında RTÜK’e şikayette bulundu.

  KAMUOYUNDA YANLIŞ ALGILARA SEBEBİYET VERECEK ŞEKİLDE PROGRAM YAPMAK…

  Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son günlerde bazı televizyon kanallarında kadın doğum hastanelerinde mağduriyet yaşadığını iddia eden aileler vasıtasıyla kamuoyunda yanlış algılara sebebiyet verecek nitelikte programların yapıldığı belirtildi.

  Bu kapsamda yayın yapan “Esra Erol’da” ve sunuculuğunu Serap Paköz’ün yaptığı “Gerçeğin Peşinde” programları için RTÜK’e Bakanlık tarafından şikayette bulunulduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Medyanın reyting aldığı şüphesiz olan sağlık konularını öz denetimsiz olarak gündeme getirmesi ve bunun üzerinden sansasyon oluşturmaya çalışması sorumlu yayıncılık ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Sağlıkta şiddetin görüldüğü ve yaygınlaşma emaresi gösterdiği bir zeminde sağlık çalışanlarının her ne sebeple olursa olsun hedef gösterilmesi, kötü sonuçları olabilecek istenmeyen durumlara sebebiyet verebilecektir. Medya, vatandaşların seslerini duyurabilecekleri bir mecra ise de resmi kurum ve kuruluşların adının karıştırıldığı ve olur olmaz karalandığı, sağlık çalışanlarının suçlanarak töhmet altında bırakıldığı, yargısız infazların yapıldığı bir mecraya dönüşmemelidir. Kurum ve sağlık çalışanlarımızın belirsiz ve ispatlanması mümkün olmayan iddia ve söylentilerle zan altında bırakılması ve sağlıkla ilgili güvensizlik oluşturulması kabul edilebilir bir durum değildir.”

  İDDİALARIN ODAĞI: ADANA MEYDAN DOĞUM HASTANESİ

  1984 yılında Adana Meydan Hastanesi’nde doğan ve doğduğu gün evlatlık verildiğini öğrenen Reşit Ongun gerçek ailesini aramak için Esra Erol’un programına katılmıştı.

  Senelerdir gerçek ailesini arayan Reşit Ongun’un başına gelenleri anlatmasından sonra programa onlarca aile başvurdu. Aileler aynı hastanede doğum sonrası kendilerine çocuklarının öldüğünün söylendiğini belirterek, DNA testi yaptırdı. Hiç biri Ongun ile eşleşmedi.

  Ancak aynı hastanede gerçekleşen bebek ölümleri dikkati çekti. Esra Erol, kendisine yüzlerce başvurunun geldiğini belirterek olayın üzerine gitti. 1984’ten sonra o hastanede doğum esnasında bebeklerinin öldüğünün kendilerine söylendiğini belirten ailelerin hemen hepsi aynı ismi verdi. Leyla Atay, Nitekim Reşit Ongun’un üvey annesi, Leyla Atay’ın yardımı ile birlikte çocuğu hastaneden çıkardıklarını itiraf etti. Programın yayınlanmasından sonra başvuran aileler de kendilerine çocuklarının öldüğünü yine aynı ismin haber verdiğini anlattılar.

  Öte yandan Esra Erol’un programına yapılan başvuruların benzerleri, Serap Paköz’ün sunduğu Gerçeğin Peşinde programına da yapılmıştı. Sunucu Serap Paköz de Esra Erol gibi olayların üzerine giderek Leyla Atay ismine ulaşmıştı.

  YORUMLAR