• Saakaşvili sınır dışı edildi

  Ukrayna, "darbe planlamakla" suçladığı eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili 'nin sınır dışı edildiğini açıkladı.

  13 Şubat 2018 - 15:13
  Saakaşvili sınır dışı edildi

  Saakaşvili sınır dışı edildi

  Ukrayna, “darbe planlamakla” suçladığı eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ‘nin sınır dışı edildiğini açıkladı.

  “Darbe planlamakla” suçlanan eski Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili, vatandaşlığına geçtiği Ukrayna’dan sınır dışı edildi. Polonya’ya gönderilen Saakaşvili hakkında Gürcistan’da da yakalama kararı bulunuyor.

  Ukrayna sınır koruma birimi tarafından yapılan açıklamada, Saakaşvili’nin eylül ayında Polonya’dan Ukrayna’ya yasa dışı bir biçimde giriş yaptığı ve bu yüzden bu ülkeye iade edilmesi gerektiği belirtildi.

  Saakaşvili’nin partisi tarafından yapılan açıklamada ise, eski Gürcü liderin olaydan önce Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkezindeki bir restoranda “kimliksiz” üniformalı kişilerce gözaltına alındığı kaydedildi.

  NE OLMUŞTU?

  Saakaşvili, önceki dönemde yakın bir işbirliği içerisinde olduğu Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun istifa etmesi için düzenlenen protestolara öncülük etmişti. 2015 yılında Ukrayna vatandaşlığına geçen Saakaşvili, Odessa valiliği görevine atanmış ancak 2016’da bu görevden istifa ederek Yeni Güçler Hareketi Partisi’ni kurmuş ve muhalefete geçmişti.

  Ocak ayında da Kiev mahkemesi Saakaşvili’yi “geceleri ev hapsi” cezasına çarptırmış ve eski cumhurbaşkanının başkenti yalnızca savcılık ya da mahkeme izni olduğu sürece terk edebileceğine hükmetmişti.

  Memleketi Gürcistan’da “gücü kötüye kullanmakla” suçlanan Saakaşvili hakkında yakalama kararı bulunuyor. temmuz 2017’de ABD’de ikamet ettiği sırada Poroşenko’nun imzaladığı kararnameyle vatandaşlıktan çıkarılan Saakaşvili, şu an hukuken “vatansız” konumunda.

  YORUMLAR