• Rusya’dan flaş açıklama: ABD yaptırımı Türk Akımını riske sokar

  Rusya'dan yapılan yeni açıklamada ABD'nin Rusya'ya uygulayacağı yeni yaptırımların Türk Akımı projesini riske atabileceği ifade edildi.

  14 Kasım 2017 - 20:16
  Rusya’dan flaş açıklama: ABD yaptırımı Türk Akımını riske sokar

  Rusya’dan yapılan yeni açıklamada ABD’nin Rusya’ya uygulayacağı yeni yaptırımların Türk Akımı projesini riske atabileceği ifade edildi.

  “YABANCI YATIRIMCILARI OLUMSUZ ETKİLER”

  Rus enerji şirketi Gazprom tarafından yayınlanan 3. çeyrek raporunda, ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarının şirketin yabancı yatırımcılarını olumsuz yönde etkileyebileceği belirtildi.

  “AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMALI”

  Yaptırımlar nedeniyle Türk Akımı ve Kuzey Akım 2 gibi projeler de dahil olmak üzere tüm boru hattı projelerinin tamamlanmasına yönelik riskler oluştuğuna işaret edilen raporda, “Söz konusu risklerin doğru bir şekilde analiz edilebilmesi için ABD Hazine Bakanlığının yaptırımların kapsamını açıklığa kavuşturması gerekmektedir.” ifadesi kullanıldı.

  TEDBİR KOYMA YETKİSİ

  ABD tarafından 2 Ağustos’ta yürürlüğe konulan yeni yasayla, ABD başkanı, Rus boru hatlarının yapımı ve bakımı için yatırım yapan, teknoloji tedarik eden veya Rus şirketlerine hizmet veren herhangi bir kişiye veya şirkete kısıtlayıcı tedbir koyma konusunda yetkilendirilmişti.

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) tarafından bir süre önce yayınlanan raporda, ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları nedeniyle Avrupa doğalgaz piyasasında belirsizlik oluştuğu öne sürülmüştü.

  YORUMLAR