• Rusya: “Kimyasal saldırı bulgusuna rastlanılmadı”

  Rus ordusundan yapılan açıklamada, "Duma'da herhangi bir kimyasal saldırı bulgusuna rastlanmadı. Yaralılarda kimyasal zehirlenme izi yok." denildi.

  10 Nisan 2018 - 09:46
  Rusya: “Kimyasal saldırı bulgusuna rastlanılmadı”

  Rus ordusundan yapılan açıklamada, “Duma’da herhangi bir kimyasal saldırı bulgusuna rastlanmadı. Yaralılarda kimyasal zehirlenme izi yok.” denildi.

  Rus ordusundan, Suriye’nin başkenti Şam’a bağlı Doğu Guta’da gerçekleştirildiği iddia edilen kimyasal saldırıya ilişkin açıklama yapıldı.

  Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği iddia edilen saldırıyla ilgili Rusya ordusundan yapılan açıklamada, “Duma’da herhangi bir kimyasal saldırı bulgusuna rastlanmadı. Yaralılarda kimyasal zehirlenme izi yok.” denildi.

  Sputnik’te yer alan haberde, açıklamada, “Ateşkes izleme merkezinin radyasyon, kimyasal ve biyolojik savunma uzmanları ile sağlık personelinden oluşan grubu, 9 Nisan günü, kimyasal silahın kullanıldığı iddia edilen Suriye’nin Duma kentinde incelemelerde bulundu” dendi.

  BEYAZ MİĞFERLER

  İnceleme sonuçlarının herhangi bir kimyasal madde izinin olmadığını gösterdiğini kaydeden merkez, “Ateşkes izleme merkezinin askeri hekimleri, Duma’daki sağlık kuruluşunu ziyaret etti. Buradaki hastalarda kimyasal zehirlenme belirtileri veya kimyasal madde etkileri tespit edilmedi” diye ekledi.

  Beyaz Miğferler’in verdiği bilgilerin ve sosyal medya üzerinden yaydığı ‘kimyasal saldırı kurbanları’ ile ilgili görsellerin “uydurma ve varılan ateşkesi bozma çabasından başka bir şey olmadığını” kaydeden merkez, “Batı ülkelerinin temsilcilerinin, terörist ve militanların bu arsız suç ortaklarının yalanına inanması şaşkınlık yaratıyor” dedi.

  YORUMLAR