• Rus medyası: “Tarihte ilk defa Türkiye bizim dostumuz”

  Rus basını Devlet Başkanı Putin'in Türkiye ziyaretine geniş yer ayırdı... Rus basınında yer alan yorumlardan en dikkat çekeni Pervıy TV'de yapıldı. Kanalın sunucusu Keimyonov "Önce İngiltere, sonra Almanya ve ardından da NATO patronu ABD iki ülkenin düşman olmasını istedi. Ama şimdi, tarihte ilk defa Türkiye bizim dostumuz ve bölgede anahtar partnerimiz." dedi.

  04 Nisan 2018 - 18:08
  Rus medyası: “Tarihte ilk defa Türkiye bizim dostumuz”

  Rus basını Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyaretine geniş yer ayırdı… Rus basınında yer alan yorumlardan en dikkat çekeni Pervıy TV’de yapıldı. Kanalın sunucusu Keimyonov “Önce İngiltere, sonra Almanya ve ardından da NATO patronu ABD iki ülkenin düşman olmasını istedi. Ama şimdi, tarihte ilk defa Türkiye bizim dostumuz ve bölgede anahtar partnerimiz.” dedi.

  PERVIY TV

  Önce İngiltere, sonra Almanya ve ardından da NATO patronu ABD iki ülkenin düşman olmasını istedi. Ama şimdi, tarihte ilk defa Türkiye bizim dostumuz ve bölgede anahtar partnerimiz.

  KOMMERSANT GAZETESİ

  Putin salı sabahı Rusya Merkez Seçim Komisyonu’na uğrayarak seçilmiş başkan kimliğini komisyon başkanı Ella Panfilova’dan alır almaz Türkiye’nin yolunu tuttu. Böylece Putin seçimlerden sonra ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yapmış oldu. Ankara’da ne gözledik? İnanılmaz görkemde bir karşılama seremonisi. Türkiye Cumhurbaşkanı orkestrası iki ülke marşlarını çaldı. Seremonide Türk heyetindeki yetkililer adeta yarışırcasına kendi milli maşlarını ezbere söylerken, bizim bakanlar Rus marşını dinlemekle yetinde. Sadece bir bakan dudaklarını oynatarak söylermiş gibi poza girdi. Tabii Türk şeref kıtasının kıyafetleri de çok ilginçti. BM barış gücü askerleri bu üniformaları herhalde kıskanıyordur.

  NEZAVİSİMAYA GAZETESİ

  Putin’i Ankara’da zorlu bir üçlü zirve bekliyor. Rusya, Türkiye ve İran liderleri Suriye’deki durumu masaya yatıracak. Putin’in ise bu masada üstleneceği rol temel aktörlerin çıkarlarını ortak payda etrafında toplama girişimi olacak. Putin bunu becerirse Suriye’de süreç çok daha hızlı yürümeye başlayacak. Bildiği üzere üç ülke lideri daha geçen yıl Soçi zirvesinde kendilerine yol haritası belirlemişti. Ankara zirvesi sürecin nasıl devam edeceğini gösterecek.

  YORUMLAR