• Piyasalarda son durum! Euro’dan rekor geldi

  Piyasalar güne nasıl başladı? Dolar ve Euro kuru ne kadardan alım-satım yapılıyor? İşte 14 Şubat sabahı piyasalarda son durum. Dolardaki değer kaybına karşın Euro’daki değer artışı ise Euro/TL’nin yeni tarihi zirvesini görmesine neden oldu. Öte yandan piyasalar bugün yurtiçinde saat 10.00’da açıklanacak olan Aralık ayı cari açık verisini izleyecek.

  14 Şubat 2018 - 09:32
  Piyasalarda son durum! Euro’dan rekor geldi

  Piyasalar güne nasıl başladı? Dolar ve Euro kuru ne kadardan alım-satım yapılıyor? İşte 14 Şubat sabahı piyasalarda son durum. Dolardaki değer kaybına karşın Euro’daki değer artışı ise Euro/TL’nin yeni tarihi zirvesini görmesine neden oldu. Öte yandan piyasalar bugün yurt içinde saat 10.00’da açıklanacak olan Aralık ayı cari açık verisini izleyecek.

  ABD’de enflasyonun yükseleceği ve Fed’in faiz artırımlarını hızlandıracağı endişeleriyle geçen haftalarda yaşanan sert hareketlerin ardından temkinli seyreden piyasalar ABD’de bugün saat 16.30’da açıklanacak enflasyon verisine odaklandı. Euro/TL 4.72’yi aşarak tarihi rekorunu kırdı.

  Dolardaki değer kaybına karşın eurodaki değer artışı ise euro/TL’nin yeni tarihi zirvesini görmesine neden oldu. Öte yandan piyasalar bugün yurtiçinde saat 10.00’da açıklanacak olan Aralık ayı cari açık verisini izleyecek. Siyasi tarafta ise ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın yarınki Türkiye ziyareti izleniyor.

  Piyasalar güne nasıl başladı? Dolar ve Euro kuru ne kadardan alım-satım yapılıyor? İşte 14 Şubat sabahı piyasalarda son durum. Dolardaki değer kaybına karşın Euro’daki değer artışı ise Euro/TL’nin yeni tarihi zirvesini görmesine neden oldu. Öte yandan piyasalar bugün yurtiçinde saat 10.00’da açıklanacak olan Aralık ayı cari açık verisini izleyecek.

  Kasım sonunda artmaya başlayan küresel risk iştahı dolar/TL’nin 3.98’li seviyelerden 3.72’lere kadar gerilemesine yardımcı olmuş ancak son panik satışları kurda yönü tekrar yukarı çevirmişti.

  Önümüzdeki dönemde ise risk iştahının seyri piyasalarda etkili olacak. Bu çerçevede ABD enflasyon verilerinin yakından izleneceği, piyasalarda yaşanacak olası düzeltmelerin “kademeli mi” yoksa “hızlı tepkiler halinde mi” olacağı sorusunun da önemli olacağı belirtiliyor.

  Öte yandan euro tarafındaki yükseliş de dikkat çekiyor. Euro dolar karşısında bir haftanın en yükseği olan 1.2392’ye kadar yükseldi. Eurodaki değer kazancı ise euro/TL’ye yükseliş olarak yansıyor. Euro/TL 3.7226 ile tarihi zirvesini yeniledi.

  Dün saat 17.51’de 3.8080/3.8085 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 08.49’da 3.8050/3.8060 seviyesinde bulunuyor.

  Sepet bazında TL bu sabah düne göre anlamlı bir değişim göstermeyerek aynı saatte 4.2583/4.2597, euro/TL ise tarihi zirveyi gördükten sonra bu sabah 4.7115/4.7134 seviyesinden işlem görüyor.

  Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 12.06, valörde son işlemde yüzde 12.18 seviyesindeydi.

  Gösterge iki yıllık tahvilde ise ortalama bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.35, valörde son işlemde yüzde 13.39 seviyesindeydi.

  SİYASİ VE JEOPOLİTİK GELİŞMELER

  Öte yandan siyasi tarafta ise ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın yarın yapacağı Türkiye ziyareti izlenecek.

  Tillerson dün yaptığı bir açıklamada Suriye’nin kuzeybatısındaki son gelişmelere ilişkin endişelerinin sürdüğünü ve Türkiye’nin güvenlik endişelerinin, samimiyetle farkında olduklarını söyledi.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise dün ABD ile ilişkilerin ya düzeleceğini ya da bozulacağını, ABD ile ilişkilerde güven bunalımı olduğunu ve ilişkileri düzeltmeyi deneyeceklerini söylemişti.

  Türkiye’nin, Suriye’de PYD/YPG kontrolündeki Afrin’e yönelik askeri harekatı devam ederken, Suriye’de bu grupların en önemli destekçisi konumunda olan ABD ile bu hafta gerçekleşecek diplomatik temaslarda iki ülke ilişkilerinin son dönemdeki en ciddi görüş ayrılığı olan bu destek konusunda zorlu görüşmeler yapılması bekleniyor.

  Bu haftaki görüşmeler, Ankara’nın Afrin’den sonra Menbiç’teki PYD/YPG varlığına da son verileceği ve ABD’nin Ankara’dan gelen çekilme çağrılarına rağmen Menbiç’teki askerlerini çekmeyeceği açıklamalarının neden olduğu sıcak çatışma ihtimali senaryolarının gölgesinde gerçekleşecek.

  REUTERS

  YORUMLAR