• Neden Yılbaşında Kırmızı iç çamaşırı giyilir?

  25 Aralık 2014 - 07:04
  Neden Yılbaşında Kırmızı iç çamaşırı giyilir?

  Yılbaşında nereye gidersek gidelim, geceyi nerede geçirirsek geçirelim bir klişe var ki o da kırmızı iç çamaşırı giymek.

  Her yıl 31 Aralık gelmeden önce kendinize ve yakın arkadaşlarınıza kırmızı don hediye edenlerden misiniz?

  Peki yılbaşı gecesi kırmızı külot giymenin hikayesinin nasıl başladığını ve bunu neden yaptığınızı biliyor musunuz?

  Hikayesi oldukça eski zamanlara dayanan kırmızı külotlar, 1956 yılında iflas eden Amerikalı iç çamaşırı satıcısı Henry George’un başının altından çıktı.

  George, kadınların sütyen ve külotları takım olarak kırmızı renkte alırken, tek külot alanların sadece siyah ya da beyaz renkleri tercih ettiklerini fark etti. Çalışanlarıyla bir toplantı düzenleyen George, kırmızı külotları satmak için bir strateji geliştirdi.

  Yılbaşından bir hafta önce üç yıldır satamadığı kırmızı külotları yakın çevresindeki kadınlara hediye ederek, bunun onlara şans getireceğini söyledi.

  4-kirmizi-kulot

  31 Aralık günü George’un deposunda kalan kırmızı külotların hepsi tükenirken, kırmızı külotların şans getireceği kulaktan kulağa yayıldı ve gelenek haline geldi.

  Kırmızı rengin ne kadar göz alıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Aşkın ve şehvetin rengi olan kırmızı renkteki iç çamaşırı giyenlerin bir sene süreyle aşkta şanslı olacaklarına inanılıyor.

  Bazı kişiler kırmızı iç çamaşır giymeyi piyango bileti ile eş değer tutuyor. Saat 00:00 olmadan birkaç dakika önce kırmızı külot giyilmesi ancak kırmızı külotun kesinlikle pantolon üzerine giyilmemesi, bunun uğursuzluk getirdiğine inanılıyor.

  Kırmızı don giymek tamamen kişinin kendi inancına kalmış bir tercih. Bazı kişiler bunu gerçekten uğuruna inandığından, bazıları ise eğlence olsun diye yapıyor.

  Kırmızı külot giymek hayatımızı değiştirmese bile, yeni yıla umutlar ve hayaller ile giriyor olmak harika…

  YORUMLAR