• Münir Özkul’a son görev son veda

  Geride bıraktığımız cuma günü İstanbul'daki evinde 93 yaşında hayatını kaybeden Yeşilçam'ın efsane oyuncusu Münir Özkul için Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde bir tören düzenlendi. Özkul'un tabutu törenin ardından cenaze namazının kılınması için Teşvikiye Camii'ne götürüldü. Burada kılınan namazın ardından Münir Özkul'un tabutu, yüzlerce seveninin omuzlarında Bakırköy'deki aile mezarlığına doğru yola çıktı.

  07 Ocak 2018 - 12:50
  Münir Özkul’a son görev son veda

  Hababam Sınıfı ve Neşeli Günler gibi milyonların büyük bir keyifle izlediği ve akıllara kazınan filmlerde boy gösteren Türk sinema ve tiyatrosunun efsane ismi Münir Özkul son yolculuğuna uğurlanmadan önce bir kez kez daha sahneye çıktı. Özkul, kendisini keşfeden Muhsin Ertuğrul’un adını taşıyan sahnede sevenleriyle buluştu.

  Törene Münir Özkul’un ailesi, İlyas Salman, Tuncay Akça, Ahmet Arıman, Nuri Alço, Erhan Yazıcıoğlu, Behzat Uygur, Suna Selen, Beyoğlu Belediye Başikanı Ahmet Misbah Demircan, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile sanat ve siyaset camiasından pek çok isim katıldı. Münir Özkul’un kızı Güner Özkul, babasının hastalığı sürecinde yanında olanlara teşekkür etti. Güner Özkul, şöyle konuştu:

  MÜNİR ÖZKUL’UN KIZI GÜNER ÖZKUL

  “Bu salona ilk defa 40 yıl önce geldim, 1987’de babamı izlemek için. Daha sonrasında birçok sevdiğimizi, büyüğümüzü uğurlamak için hem kendi adıma hem de artık gelemediği için babamı temsil etmek için geldim. Şimdi kısmet, birlikte gelmekmiş. Babamın orada yatması, babamı uğurlamak için bu kürsüde konuşmammış. Bana ‘aile adına sen konuş’ dediler. O, hepimizin babasıydı. O zaman hepimiz bir aileyiz. Güzel bir aileyiz. Size onun sanatçı kişiliği, büyüklüğü hakkında, bu milleti birleştirmesi hakkında, ortak payda oluşturma konusunda nasıl önemli biri olduğu hakkında ne söyleyebilirim ki? Siz hepsini benden iyi biliyorsunuz.

  Güzellikleri çok severdi. Güzel kadınları, sesleri severdi. Öyle ki, solunum cihazı takıldıktan sonra kendi sesini beğenmedi ve sustu. Çöküş süreci böyle hızlandı. Müziği severdi. Cazı çok severdi. Güzel giyinmeyi severdi. İngiliz kumaşlarını severdi. Gerekli gereksiz bildiğim şeylerin çoğunu ondan öğrendim. Bu koltuklarda oturan sizler, şu duyguyu çok iyi bilirsiniz. Oyundan önce perdenin aralığından bakılır. Salon dolu mu değil mi diye. Eminim o da şimdi sizi görüyordur.”

  ÖĞUL FERDİ ÖZKUL

  Münir Özkul’un oğlu Ferdi Özkul da “Ben Umman Hanım’ı konuşmak istiyorum. Onun babama bakışını. Son birkaç sene inanılmayacak şekilde baktı. Babamız çok çekti. Ama Umman Hanım’ın hakkını ödeyemeyiz” dedi.

  ÜNLÜ İSİMLER ÖZKUL’UN ARDINDAN NELER SÖYLEDİ

  Tören öncesi konuşan Münir Özkul’un eşi Umman Özkul gözyaşlarını tutamadı. Özkul, “Çok üzgünüm, hep yanımda olmasını istiyordum ama. Tesellim, çok sıkıntıları vardı, o sıkıntılardan kurtulduğu için” dedi.

  Münir Özkul’un eski eşi Suna Selen de törene katılarak Umman Özkul’a destek oldu. Suna Selen, “Türk Tiyatrosu için çok önemli bir isimdi. Çok değerli bir sanatçımızdı. Şunu da söyleyeyim böyle bir melekle beraber olduğu için şanslıydı. Aslında Umman Hanım hepimizin şansıydı. Hepimiz biliyoruz ne kadar yaşamını uzattığını, iyi baktığını” ifadelerini kullandı.

  “Biz alaylı olarak geldik sinemaya ve onların yanında çok şeyler öğrendik”

  Hababam Sınıfı filminde “Bacaksız” lakaplı öğrenciyi oynayan Tuncay Akça, Özkul’un üzerinde çok emeği olduğunu belirterek, ”Böyle bir yerde duygu olmaz. Hepimizin başı sağ olsun. Sinemanın ve tiyatronun başı sağ olsun. Benim sinemaya gelmemde temeli olan bir insan. Bizi buraya getiren bir insan, hocamızdı. Biz alaylı olarak geldik sinemaya ve onların yanında çok şeyler öğrendik” diye konuştu.

  Münir Özkul’a son veda gerçekleştirildi. Özkul’un tabutu sevenlerinin omuzlarında cenaze namazının kılınması için Teşvikiye Camii’ne götürüldü.

  Hababam Sınıfı’nda Hayta İsmail rolüyle izlediğimiz Ahmet Arıman şunları söyledi:

  Sahne arkasında onu seyretmek şerefine nail oldum. Adile Naşit annemiz, Münir Abi babamız oldu. Sinemaya gelmemde tek neden Münir Abidir. Münir Özkul tam bir aile babası… Özel hayatında o kadar naif, sevecen, mütevazi bir insandı ki… Büyükler onu ziyarete geldi hasta haliyle bile son derece mütevazi bir insandı böyle bir insan yok.

  İlyas Salman

  Ona veda edeceğiz ama ondan ayrılmayacağız…. Birkaç saat için burada yaad edeceğiz onu… Sersem Kocanın Kurnaz Karısı oyunuyla onunla tanışma fırsatım oldu. Çok insan sever biriydi. Münir Abinin beyni bedeninden büyüktü.

  Nuri Alço

  Onu ne zaman izleseniz keyif alırdınız, zevk alırdınız. Adile Abla ile Münir Abiyi unutmak mümkün değil. Türk sinemasında saygıyı onlardan öğrendim onlarla büyüdüm. En son onu evinde ziyaret etmiştim. Son zamanlarda böbreklerinde taş çıkması onun için işleri daha da zorlaştırdı… Başımız sağolsun

  YORUMLAR