• Münir Özkul kimdir? Mahmut hoca, Yaşar usta…

  Münir Özkul 93 yaşında hayatını kaybetti.

  05 Ocak 2018 - 12:37
  Münir Özkul kimdir? Mahmut hoca, Yaşar usta…

  Yeşilçam’ın usta oyuncusu Münir Özkul 93 yaşında yaşamını yitirdi.

  Yeşilçam’ın usta isimlerinden Münir Özkul bir süredir hastalıklarla boğuşuyordu. Sayısız sinema filminde rol alan efsane oyuncu Münir Özkul hayranları durumunu oldukça merak ediyordu.

  HAYATINDAN KESİTLER

   

  15 ağustos 1925 tarihinde İstanbul Bakırköy’de doğan Münir Özkul küçük yaşlarda tiyatroya merak sardı. Özkul, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde eğitimine devam etti.

  Eğitimini tamamlayan Münir Özkul, Bakırköy’de bulunan Halkevi’nde oyunculuğa adım attı. İlk amatör sahne deneyimlerini burada gerçekleştiren Münir Özkul, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda bir süre oynadıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’na geçti.

  Ses Tiyatrosu’nda sergilenen oyunlarda rol almaya başladı. Ardından özel bir tiyatro olan Küçük Sahne’ye geçti. Burası Münir Özkul’un yükselişinde bir dönüm noktası oldu.

  Yeteneği Muhsin Ertuğrul’un gözünden kaçmayan Münir Özkul, Küçük Sahne’de birçok başarılı oyunlarda da yer aldı.

  Tiyatro sahnelerinden “tesadüfen” film setlerine geçişi 40’lı yılların sonuna denk düşen Münir Özkul, askerliğini yaptığı dönemde, “Vatan ve Namık Kemal” adlı filmde yönetmen asistanlığı yapan arkadaşı Sırrı Gültekin’i ziyaret için Yeşilçam’a gittiği birgün ilk defa bir filmde figüran olarak rol aldı.

  1950’lerde artık Münir Özkul tam anlamıyla keşfedilmiş, sinema için de ilgi odağı olmuştu. Bir anda siyah beyaz filmlerin sık görülen ve beğenilen yüzü oldu. Kendine has tavrı, mimikleri izleyicisi tarafından çok beğeniliyordu.

  Sinema o dönem de tıpkı şimdi olduğu gibi yabancı sinemanın etkisindeydi. Burhan Felek o dönemin ”Lorel – Hardi” ikilisini Türk versiyonuna ‘’Edi ile Büdü’’ olarak uyarlamıştı. 1952’de sinema hayatına ‘’Edi ile Büdü Tiyatrocu’’ ve ‘’Edi ile Büdü’’ filmleriyle aktarıldı. Filmde Münir Özkul ‘’Edi’’, Vasfi Rıza Zobu ise ‘’Büdü’’ karakterindeydi. Bu filmle çok beğenildi.

  İpek Film yapımıyla ilk yıllar hep komedi filmlerindeki mimikleriyle dikkat çekiyordu.  1969 Orhan Aksoy yönetmenliğinde ‘’Fakir Kızı Leyla’’ filminde evin kahyası olarak rol alan Münir Özkul, ilgiyi en çok üzerine çekmeyi başaran karakterdi.

  Münir Özkul sinemada çok sevildi, nerede yufka yürekli bir babaya ihtiyaç duyulsa akla ilk o geldi. O, asla kötü adam rollerinde olmadı.

  Münir Özkul yaklaşık 10 dizi, 20 tiyatro oyunu ve 220 filmde rol aldı.

  MÜNİR ÖZKUL’UN ÖDÜLLERİ

  1967-İlhan İskender Armağanı
  1972-9. Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Karakter Oyuncu Ödülü
  1991-Dümbüllü Ödülü
  1997-Altın Kelebek Ödülleri Onur Ödülü
  1999-Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü “Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü”
  2004-37. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri Onur Ödülü
  2006-Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü
  2014-18. Afife Tiyatro Ödülleri, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü
  2015-T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

  YORUMLAR