• Meteoroloji uyardı! Yurt genelinde hava nasıl olacak?

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son hava durumu açıklamasına göre Marmara Bölgesi başta olmak üzere yudun Batı kesimlerinde lodos uyarısı yaptı. İstanbul’da ise hem lodos hem de yağmur bekleniyor. Hava sıcaklığının kuzey ve iç kesimlerde ise 3 ila 5 derece artacağı tahmin ediliyor.

  14 Şubat 2018 - 09:09
  Meteoroloji uyardı! Yurt genelinde hava nasıl olacak?

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son hava durumu açıklamasına göre Marmara Bölgesi başta olmak üzere yudun Batı kesimlerinde lodos uyarısı yaptı. İstanbul’da ise hem lodos hem de yağmur bekleniyor. Hava sıcaklığının kuzey ve iç kesimlerde ise 3 ila 5 derece artacağı tahmin ediliyor.

  Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, Akdeniz (Hatay hariç), İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz ve Amasya ile bu sabah ilk saatlerde Van çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Ege ve Akdeniz kıyılarında sağanak ve gök gürültülü sağanak, Van çevrelerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara’nın güneyi, Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’nun güneydoğusunda güney yönlerden kuvvetli yer yer kısa süreli fırtına (40-70 Km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde yurdun doğu kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı meydana geleceği tahmin ediliyor.
  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının kuzey ve iç kesimlerde 3 ila 5 derece artacağı tahmin ediliyor, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

  Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı yönlerden, iç kesimlerinde güneydoğu yönlerden orta kuvvette, Marmara’nın güneyi, Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’nun güneydoğusunda kuvvetli yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

  İSTANBUL’DA HEM LODOS HEM YAĞMUR!

  Yurdun batı kesimlerini etkileyecek lodos fırtınasından İstanbul’da nasibini alacak, yapılan tahminlere göre bugün İstanbul’da kuvvetli yağmur etkili olacak ve hava sıcaklığı 13 derece dolaylarında seyredecek. İzmir ve Ankara’da da yağmur bekleniyor, İzmir günü 15 derece sıcaklıklarda geçiririken Ankara’da havanın 12 derece olması bekleniyor.

  BACA ZEHİRLENMELERİNDEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan baca gazı zehirlenmelerinden korunma yöntemleri şu şekilde; Kış aylarında sıkça rastlanan sobadan sızan gazdan zehirlenme olaylarının önüne, bilinçli soba kullanımı ile geçilebilir. Yanan sobalar, yatmadan önce tamamen söndürülmeli ve içindeki yanmış, yarı yanmış kömür, odun gibi yakacak malzemeler dışarıya çıkartılmalıdır. Lodos, fırtına gibi hava sirkülâsyonunun olumsuz olduğu koşullarda sobalar yakılmamalıdır.

  Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

  Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı 12
  İstanbul: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar sağanak yağışlı 13
  İzmir: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 15
  Adana: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı 18
  Antalya: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 19
  Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 14
  Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu 12
  Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu 3
  Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu 13

  YORUMLAR