• Mahsuni Şerif’e büyük vefasızlık!

  Yılmaz Erdoğan Vizontele filmi nedeniyle nasıl davalık oldu?

  18 Aralık 2017 - 11:35
  Mahsuni Şerif’e büyük vefasızlık!

  Mahsuni Şerif’e büyük vefasızlık!

  ‘Mahsuni Şerif’e büyük vefasızlık!’ dedirten olayı Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu gündeme getirdi.  Aşık Mahzuni ile Yılmaz Erdoğan’ın neden mahkemelik olduğunu yazan Eyüpoğlu, Ali Öztunç’un Mahzuni Şerif’in hayatını anlattığı “Devr-i Mahzun” kitabında yer alan anıyı hatırlatarak büyük vefasızlık dedirtti.

  Yılmaz Erdoğan Vizontele filmi nedeniyle nasıl davalık oldu?

  “Domdom Kurşunu”, “Yuh Yuh”, “Fakir Muhtaç Olmuş Kuru Soğana”, “Erim Erim Eriyesin”, “Sarhoş” gibi milyonların diline pelesenk olan eserleri yazıp besteleyen, Sabahat Akkiraz’ı keşfeden, oportünist bulduğu Yavuz Bingöl’ü sevmeyen Aşık Mahzuni’nin öldüğünde Yılmaz Erdoğan’la davalık olduğunu bilmiyordum.

  Mahsuni Şerif, Ali Öztunç, vizontele, ali öztunç

   

  Öztunç, kitabında şöyle anlatıyor bunun sebebini:

  “Yılmaz Erdoğan, en büyük çıkış yapmasını sağlayan ‘Vizontele 1’ filminde Mahzuni’nin ‘Çeşmi Siyahım’ eserini kullanmıştı, ama bunun için ozana herhangi bir ödeme yapmamıştı.

  Galada filmde oynayan ve eserleri kullanılan sanatçıları sahneye davet eden Yılmaz Erdoğan, Mahzuni’yi unutmuştu. Bu durum ozanın canını sıktı. Eserine, kişiliğine, ozanlığına, yıllarına hakaret edilmiş gibi hisseden Aşık Mahzuni, Yılmaz Erdoğan’a dava açtı. Dava, Mahsuni’nin vefatından sonra da yıllarca sürdü.”

  YORUMLAR