• Mahmutbey’de 100 yıllık Türbe Dede geleneğine 15 bin vatandaş katıldı!

  10 Kasım 2017 - 14:48
  Mahmutbey’de 100 yıllık Türbe Dede geleneğine 15 bin vatandaş katıldı!

  İstanbul’da Mahmutbey Selanikliler Derneği tarafından 100 yılı aşkın süredir aralıksız sürdürülen Türbe Dede Pilav Günü Kasım ayının ikinci Perşembe günü gerçekleştirildi. 120 küçükbaş hayvanın kesildiği 1.5 ton pilavın pişirildiği etkinliğe 7’den 70’e yaklaşık 15 bin vatandaş katıldı. Davetliler hem yemek yedi hem de dostluk, kardeşlik ve komşuluk dayanışması örneği sergiledi.

  15 BİN KİŞİ KATILDI

  Mahmetbey Türbe Dede pilavı

  120 küçükbaş hayvanın kesildiği 1,5 tonluk Geleneksel Türbe Dede etkinliğine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

  Bağcılar, her yıl olduğu gibi bu sene de Kasım Ayı’nın ikinci Perşembe’sinde Türbe Dede Pilav Günü etkinliğine sahne oldu. Bir zamanlar İStanbul dışında bir köy olan Mahmutbey Mahallesi’nde yaşayan Selanik göçmenleri 100 yılı aşkın süredir yaşattıkları Geleneksel Türbe Dede Pilav Günü Bağcılar Belediyesi’nin desteğiyle Mahmutbey Selanikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlendi. Bu özel güne 7’den 70’e kadın, erkek, yaşlı, genç ve çocuk yaklaşık 15 bin ilçe sakini katıldı. Yapılan duanın ardından 120 küçükbaş hayvanın etinden yapılan kavurma ve 1.5 ton pirinçle yapılan pilav davetlilere ikram edildi.

  MAHALLEDE FARKLI ÇOŞKU YAŞANIYOR

  Mahmutbey Türbe Dede etkinliğinde bir asırdır mahallede farklı heyecan yaşanıyor.

  Geleneksel Pilav Günü’ne katılan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da kazanın başına geçip vatandaşa etli pilav dağıttı. Bu özel günün mahallede farklı bir coşku yaşattığını belirten Çağırıcı, “Her sene aynı gün kaynayan kazanlarda pişen pilav hemşehrilerimizin arasındaki kardeşlik ve komşuluk bağlarını güçlendiriyor” dedi.

  “GELENEĞİ GURURLA YAŞATIYORUZ”

  Ev sahipliğini yapan Mahmutbey Selanikliler Sosyal ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Fuat Sarp da “Yüzyıl öncesinden gelen bu geleneği yaşatmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

  Etkinliğe İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, İlçe Müftüsü Musa Uzun, muhtarlar, dernek yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

  TÜRBE DEDE BAYRAMI NEDİR?

  Türbe Dede Bayramı, İstanbul Mahmutbey’de Yunanistan’ın Kavala ve Sarışaban şehirlerinden gelen mübadiller tarafından kutlanan geleneksel bir etkinliktir. Etkinlikte halktan toplanan bağış ve adaklarla yapılan etli pilav, ayran eşliğinde halka dağıtılmaktadır.

  YORUMLAR