Tuba Emlek

Tuba Emlek

Yazarın Diğer Yazıları

Madalyonun üçüncü yüzü

Madolyonun iki yüzü olduğunu bilirdik. Madalyonun her iki yüzünün de görülmesi, gerçeğin ne olduğunu ortaya koyduğunu, bunun için madalyonun arka yüzünün olabileceğinin bilincinde olmamız gerektiğini “bilgiçlikle” bulduğumuz her fırsatta söyleriz. Herhangi bir konuda fikrimiz olmasa da “Bir de madalyonun diğer yüzüne bakmalı” der, işin kolaycılığına kaçarız.

İyi görünen bir şeyin içinde kötü, kötü görünen bir şeyin içinde iyi olabileceğini öğütleriz. Bunlar doğru ilkelerdir ancak başarısız yönetimleri ile hayal kırıklığına uğratanlar da madalyona sığınırlar. Kararlarını eleştirdiğinizde “Sen bir de madalyonun diğer yüzünü bir bilsen” savunmasını yaparlar.

ORTADOĞU’DAKİ BAŞARISIZLIĞIMIZ

2002’de başlayan Ortadoğu karışıklıkları, terörün yeniden hortlaması ve bunların yıkıcı sonuçları sorgulandıkça iktidarın yaptığı tam da bu. Peki, bugün Suriye ve Irak’ta düştüğümüz durumu “1Mart tezkeresi” uygulanmadığı için madalyonun diğer yüzünü göremediğimizi söyleyenler ne yapmak istiyor.

O günlerde madalyonun diğer yüzünü görerek 1 Mart tezkeresine karşı çıkanlar Türkiye’ye ABD işgalini önlemişlerdi. Sonrasındaki gelişmelerde “Stratejik derinlik” hayali ile tezkere intikamını alırcasına hatalarını sürdürenler sayesinde “Ülkenin Bekasını” tartışılır duruma getirdiler. Bugünkü başarısızlıklarını örtecek sürpriz çıkışları yapan siyasiler ABD işgaline karşı çıkanları o günlerde “Madalyonun diğer yüzünü görememekle” suçluyorlar.

Oysa gerçek olan “Tek yönlü bir görüş açısı ve analiz yeteneğinden yoksunlukla, önce rehavete sonra da paniğe kapılanların kararlarıdır. Analizci bir yaklaşım yerine kaderci bir yaklaşım sergilenmesi, olanları terörün insafına bırakmak TSK’nında doğruladığı askerlerimizin yakılarak katledilmesine kadar varmıştır. Öfkeli çocuklar yaklaşımında madalyonun arka yüzünü görememek içimizi dağlamaya devam ediyor. İdlib’e girdiğimiz bu günlerde “Yüreğimiz ağzımızda” bir an önce sonuçlanmasını bekliyoruz.

VİZE RESTLEŞMESİ

ABD’nin vize tutumundaki haksızlığını “Yönetenlere karşı tepki yerine Türk halkının tamamına yönlendirmesi” şeklinde eleştirmemiz gerekirken, AKP’nin eski ortağı FETÖ ilişkisine bağlamayı “Madalyonun diğer yüzü” olarak göstermek halkı “Aptal” yerine koymaktır. 1 Mart tezkeresi ile Vize krizi arasında geçen 15 yılda yapılan tüm hatalarda “Madalyona” sığınanların ya “tek yüzlü madalyonları, ya da bütün madalyonlarında 3. Sarraf yüzü” var.

Vatansever yöneticiler, madalyonun parlak yüzünü görüp bu parlaklığın etkisine kapılarak arkasında görünmeyen karanlık bir yüz olduğunu ya da madalyonun karanlık tarafını görüp karamsarlığa kapılarak arkasında görünmeyen parlak bir yüz olduğunu bilirler ve bu yönde hareket ederler.

Aksini yapanlar ülkeye 63 Milyar zarar verirler ve bize de “Yüzlerini” tartışmak düşer.

Yazarın Diğer Yazıları