• Kobani sınırına 100 metrekarelik dev bayrak çekildi

  29 Ocak 2015 - 14:24
  Kobani sınırına 100 metrekarelik dev bayrak çekildi

  Türkiye’nin Kobani sınırına, 100 metrekarelik dev bayrak çekildi. Bir ayda hazırlanan bayrak, 40 metre yükseklikte dalgalanmaya başladı.

  Yaklaşık 5 aydır Kobani’de süren çatışmalar sebebiyle sınırdaki Toprak Mahsulleri Ofisi’nde (TMO) bulunan bayrak düştü. Şanlıurfa Valiliği, sık sık düşen bayrağın yerini değiştirerek, daha büyük ebatta bayrak dikme kararı aldı. Bir aylık çalışma sonucu hazırlanan 8×12 metre boyutlarındaki bayrak, bugün askeri törenle göndere çekildi. Yaklaşık 100 metre karelik bayrak, 40 metre yükseklikte dalgalanmaya başladı.

  resized_93a52-1f4530

  Bayrağın göndere çekilme törenine katılan Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Kobani’de 4 aydır süren savaşta Türkiye’nin doğal olarak etkilendiğini belirtti. Çiftçi, “Zaman zaman sınırdaki bayraklarımız zarar gördü. TMO silolarındaki bayrağımız 3 defa bombaların etkisiyle yerinden sökülmüştü. Sayın valimiz bayrağın değişmesi için talimat verdi. Bunun üzerine sınırımıza yaraşır bir bayrağın yapılması kararını aldık. 40 metre yüksekliğindeki direğe 8×12 metre ebadındaki bayrak 25 günlük çalışmanın ardından hazırlandı ve göndere çektik.” dedi.

  Kaymakam Çiftçi, bayrağın barışın simgesi olarak dalgalanmasını istediklerini sözlerine ekledi.

  YORUMLAR