Muzaffer Ayhan Kara

Muzaffer Ayhan Kara

Yazarın Diğer Yazıları

İzmir’deki gözaltılarda işin aslı

İzmir, bir grup Göztepe taraftarına gözaltıyla Pazar gününe uyandı. Gerekçe, 30 Eylül’de Göztepe-Konyaspor maçı sonrasında Konyaspor taraftarının bulunduğu otobüsün taşlanması sırasında bir komiser ve bir polis memurunun yaralanması. İzmir Emniyeti kamera kayıtlarını izleyerek 11 taraftarı bu sabah bir operasyonla gözaltına aldı. Yapılan işlem “6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesine” dayandırıldı.

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın da, konuya ilişkin yaptığı açıklamada“Sporun amacının kardeşliği beslemesi, holiganlığa izin vermemesi olduğunu” belirtti.

Bu noktada Göztepe’ye gönül verenlerin aklına şu soru akla geldi ister istemez:

“30 Eylül’deki olayla ilgili operasyon tam da Süper Lig’de haftanın maçı olan Göztepe-BJK maçının sabahı mı yapılır? 30 Eylül’den 21 Ekim’e tam üç hafta geçti.”

Emniyet güçlerine şiddet kabul edilemez. İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın’ın da dediği gibi, şiddet hiçbir türlü statlarda gündeme gelmemeli. Sporun amacı dostluktur, kardeşliktir, holiganizm dışlanmalıdır. Hepsi doğru… Ne var ki bugün İzmir’de kime sorsanız, gözaltı zamanlamasını “Göztepe’ye karşı bir hareket”olarak yorumluyor.

İŞİN ASLI FARKLIYMIŞ

Fakat İzmir Emniyet Müdürü Aşkın’la kurduğum iletişim sonucunda, işin aslının çok farklı olduğunu gördüm. Bu sabahki operasyon ve gözaltılar tamamen birkaç gün öncesinde elde edilen görüntülere dayanılarak savcılık talimatıyla gerçekleşmiş.

Bu arada komiser ve polis memuruna da geçmiş olsun. Böyle olaylar asla yaşanmamalı. İzmir Emniyet Müdürü Aşkın; çalışkan, enerjik ve özellikle ayrılıkçı terör ve uyuşturucu konusunda göz açtırmayan kimliğiyle biliniyor. Ancak geçen sezon tribüne çevik kuvveti sokup kendisi de bizzat sahaya girerek işaret parmağıyla gözaltı yaptırınca, bugünkü rastlantısal operasyona ister istemez önce kuşkuyla bakıldı. Ancak görüldü ki kazın ayağı farklı. Savcılık talimatıyla gelişen operasyonun bugüne denk gelmesi ise tam bir talihsizlik. Hem Emniyet açısından hem de Göztepe camiası açısından.

Muzaffer Ayhan Kara’nın yazısı

Yazarın Diğer Yazıları