Can Ataklı

Can Ataklı

Yazarın Diğer Yazıları

İŞTE KİRLİ KOALİSYON

Hemen şunu yazayım. DSP Genel başkanı Önder Aksakal’ı kutluyorum. Çünkü yaptığı açıklama ile referandum dayatmasından bu yana anlatmaya çalıştığım “kirli koalisyon” sistemini çok anlaşılır biçimde kanıtladı. Yeni rejimin nasıl kirli ortaklıklara neden olabileceği herhalde daha iyi ortaya konulamazdı. Önce konunun geçmişinden başlayarak bir giriş yapmak
istiyorum. Tek adam rejimini dayatan Erdoğan “Artık koalisyonlar dönemi bitiyor” diyordu. Türkiye koalisyonlardan çok çekmişti. En büyük krizler koalisyonlar döneminde çıkmıştı. Koalisyonlar yüzünden çok büyük yolsuzluklar, hırsızlıklar yapılmıştı. Türkiye artık bundan kurtulacaktı. Yeni rejimle hükümet ayrı parlamento ayrı olacak, güvenoyu gerekmeyecek, koalisyon olmadığı için ülke gül gibi istikrar içinde yönetilecekti. İşte yoğun bir algı oluşturma ve beyin yıkama operasyonları arasından “koalisyonlar arasında yapılır. Koalisyon görüşmeleri kamuoyunun gözünün önünde yürütülür. Sonuçta ortak bir protokol imzalanır önce, vatandaş hangi partinin kaç bakanlık aldığını öğrenir. Ardından hükümet programı yazılır ve partilerin ülkeyi hangi şekilde yönetecekleri de açıklanır. Oysa yeni sistemde artık seçim sonrasında bir koalisyon olmayacak. Buna karşı seçimden önce pazarlıklar yapılacak. Ancak bu pazarlıklar gizli olacak. Başkan adayı kapalı kapılar ardında yapacağı görüşmelerle kendisine destek sağlamak için belki de ahlak dışı sözler verecek. Bunları referandum sürecinde hep anlattık.

Gerçi vatandaşın önemli bir bölümü bunu anladı ve oyunu ona göre kullandı ama biliyorsunuz oylamanın sonucu tam tersi olarak açıklandı. Şimdi heyecanla başkanlık seçimini bekliyoruz. Muhalefet “nedense” aday arayışı içinde patinaj yaparken Erdoğan ise seçilmesini sağlama almak için “ön koalisyon” görüşmelerini tamamlamak üzere. Gerçi Erdoğan buna “ittifak” diyor ama bunun bal gibi koalisyon olduğunu hepimiz biliyoruz. MHP başkanlık seçiminde Erdoğan’a destek verecek Erdoğan da MHP’li isimlerin “baraja takılmadan” seçilmesini sağlayacak. Bunun dışında MHP’nin ne aldığını bilmiyoruz. Kervana BBP de takılmak istiyor. Alınan verilenin ne olduğu şeffaf biçimde açıklanmıyorsa buna “kirli koalisyon” denmesi kimseyi rahatsız etmesin. İşte tam bu aşamada DSP Genel Başkanı Önder Aksakal inanılmaz bir çıkış yaptı. KRT televizyonunda Çağlar Cilara’nın sorularını yanıtlayan Aksakal “Mutlaka CHP ile ittifak kurarız gibi bir saplantımız
olmadığı gibi AK Parti’yle ya da Milliyetçi Hareket Partisi’yle bir ittifak içinde olmayız gibi bir önyargımız yok. A Partisi geldi dedi ki ‘Sizinle ittifak yapalım, 10 milletvekili verelim’. B partisi de geldi dedi ki ‘Biz size 30 milletvekili verelim.’ Biz herhalde saf değiliz, 10 milletvekili veren yere gidip güdük kalalım. Niye gidelim 10 tane milletvekiliyle oralarda bocalayalım.” Bana göre Aksakal “dayatılan yeni rejimle kafa bulmak için” yapmıştır bu açıklamayı. Çünkü normal bir siyasi parti lideri “milletvekili pazarlığı üzerine siyaset üretmenin” kendi siyasi hayatını da bitireceğini bilir.
Ama DSP başkanı yeni rejimin “kirli koalisyona çok açık” olduğunu göstermiş oldu. Aksakal milletvekili sayısından söz ettiğine göre belki de kendilerine bu tür bir teklif gelmiştir. O da bu şekilde ifşa ediyordur yeni sistemin yarattığı sakıncayı. Tabii aklına takılıyor bunları gördükçe insanın, MHP genel başkanı AKP ile ittifakı ile kaç milletvekilliğinde anlaştı? Ayrıca sadece milletvekili sayısı mıdır anlaşma, başka konuları da kapsıyor mudur? Merak işte.

Yazının devamını okumak için tıklayınız…

Yazarın Diğer Yazıları