• İnsan yüzlerini fotoğrafa bakarak ayırt edebiliyorlar!

  İnsan yüzlerini tanıdıkları kesinleşen koyunlarla ilgili bilimsel açıklama yapıldı.

  08 Kasım 2017 - 13:17
  İnsan yüzlerini fotoğrafa bakarak ayırt edebiliyorlar!

  Koyunlar yüzümüzü iyi tanıyor! Neden mi?

  Çünkü bunun artık bir bilim çalışması mevcut. İngiltere’de yapılan araştırma, koyunların fotoğraflardan dahi insan yüzlerini ayırt edebildiklerini ortaya koydu.

  Cambridge Üniversitesi’ne bağlı Fizyoloji, Gelişim ve Nörobilim Fakültesi’nde yapılan bir deney, koyunların ileri derece yüz tanıma kabiliyeti olduğu görüldü. Daily Telegraph’ın haberine göre, deneyde sekiz koyuna, bir bilgisayar ekranındaki dört ünlünün ve başka kimselerin fotoğrafını tanımaları öğretildi. Daha sonra koyunların ağıllarının bir köşesindeki diğer bilgisayarların ekranındaki iki fotoğraftan ünlüye ait olanı seçmeleri beklendi. Koyunlar, doğru fotoğrafa doğru ilerleyince etrafındaki kızılötesi ışık sınırını aştılar ve yemle ödüllendirildiler. Yanlış fotoğrafı seçtiklerindeyse sadece bir zil sesi duydular.

  10 SEFERİN 8’İNDE DOĞRU FOTOĞRAFI SEÇEBİLDİLER

  Deneyin sonunda koyunların, aralarında eski ABD Başkanı Barack Obama ve ünlü oyuncu Emma Watson’ın da bulunduğu ünlülerin fotoğraflarını tanıdıkları, hatta birbirlerinden ayırt edebildikleri görüldü. Zamanla, yem ve doğru fotoğraflar arasındaki ilişkiyi kurduğu görülen koyunlar, eğitimin sonunda her 10 seferin 8’inde, doğru yüzü tanımayı başardılar. Fotoğraflar farklı açıyla gösterildiğinde ise koyunların başarı oranı yüzde 65’e geriledi. Araştırmada, söz konusu gerilemenin insanlarda da görüldüğü vurgulandı.

   

  YORUMLAR