• Silivri Belediyesi’nden ‘Hayvan Yoğun Bakım Ünitesi’

  03 Nisan 2018 - 13:00
  Silivri Belediyesi’nden ‘Hayvan Yoğun Bakım Ünitesi’

  Silivri Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, Küçük Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde can dostlarımız için hayat kurtarıcı yoğun bakım ünitesi oluşturdu. Kan analiz cihazından biyokimya cihazına, röntgen cihazından elektrokotere, ultrason ve EKG cihazına kadar birçok üniteyi barındıran laboratuvara son olarak yoğun bakım ünitesi de eklenerek sokak hayvanları için en iyi ve hızlı tedavi verilmesi amaçlanıyor.
   
  “Teşhis ve tedavi kalitemizi üst seviyeye çıkardık”

  Yoğun bakım ünitesi çalışmaları hakkında bilgi veren Veteriner İşleri Müdürü Burçin Sarısaltıkoğlu şunları söyledi: “Küçük Hayvan Rehabilitasyon Merkezimizdeki laboratuvarımızda görüntüleme sistemli röntgen cihazımızı sokak hayvanlarımızın kırıklı vakalarının tespit ve teşhisinde kullanıyoruz. Sokak hayvanlarımızın özellikle kedi ve köpeklerimizin kan değerlerinin ölçülmesinde kullandığımız cihaz sayesinde kanlarının biyokimya değerlerini tespit ederek, hastalıkların hangi boyutta olduğunu görebiliyoruz. Bütün yaptığımız tespitler neticesinde hastamız kendi başına hayatını devam ettiremiyorsa yoğun bakım ünitemiz sayesinde solunumunu kontrol altına alıyoruz. Yemini ve ısısını kontrol altına aldığımız yoğun bakım ünitesinde dışardan solunumu destekleyen ilaçlar da vererek rahat nefes almalarını sağlıyoruz. Aynı zamanda merkezimizde rutin yaptığımız kısırlaştırma operasyonlarının dışında, ultrason, EKG ve elektrokoter cihazlarımızla da birlikte teşhis ve tedavide kalitemizi üst seviyeye çıkarmayı başardık.
   
  Üniversite öğrencileri uygulamalı eğitim görüyor

  Üst standartlarda yaptığımız bu çalışmalar neticesinde Silivri Belediyesi Küçük Hayvan Rehabilitasyon Merkezimiz, Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencileri klinik uygulamalarında derslerin uygulamalı olarak görüldüğü bir alan haline gelmiştir. Üniversite öğrencileri hocalarıyla beraber geldikleri merkezimizde bizim yaptığımız çalışmaları yakından izleyerek, veteriner hekim olma yolunda önemli bir çaba harcamaktadır.”

  YORUMLAR