• Konyalı esnafa büyük şok! 952 tanesi yıkılıyor…

  17 Nisan 2018 - 12:38
  Konyalı esnafa büyük şok! 952 tanesi yıkılıyor…

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya Grand Otel'de Belediye Başkanları toplantısı düzenledi. Toplantıya yerel yönetimlerin dışında Konyalı esnaflar da akın etti. Halk TV ekranlarına özel açıklama yapan esnaflar, Konya'da 952 adet esnafın belediyece kapatılacağını açıkladı.

  Dedeler Kebap'ın sahibi Mustafa Avcı, "Konya'da hizmet veren 952 adet esnafın tentelerin kapatma alanları belediye tarafından yıkım kararı çıkarıldı.

  Biz bu yıkım kararlarından sonra mahkemeye başvurduk. Belediye mahkeme kararını beklemeden yıkıma başladılar. Bosna ve Selçuklu belediyesinde yıkımlara başladı. Yıkıma gelirken tomalarla birlikte geliyorlar hiçbir şekilde direnmemelmize rağmen. şu alanlar konyada birçok esnafı kepek kapatma noktasına getirdiler. Bize yapılan açıklama bu yapılar kaçık yapı yaptığımıza dair ama bizim şehrimiz ortasında tamamen illagal yapılar. Bizim adli olarak elimiz kolumuz bağlı. 1929'dan beri hizmet veren bir restoranız biz." diye konuştu.

  CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt ise şöyle konuştu: "Tüm arkadaşlarımız konyanın esnafı, dükkanların önünde üstü örtülü, tenteli işyerleri, biliyorsunuz kapalı alanda sigara içme yasağı var ve bu yerler içkili yerler değil. Tamamen alkolsüz mekanlar. Çok köklü kurumlar bunlar. Buradaki sorun belediye uyarı yapmıyor burayı yıkacağız diyor."

  Büyülüfener Cafe'nin sahibi Turgay Dinçer ise; "Bu insanların emekleri var ekmek yiyen çalışanlar var. Bin tane esnaf olsa bunların herbiri en az 10 tane adam çalıştırıyor. 10 bin kişinin direkt işsiz kalması demek. u insanların en az 3 kişilik ailesi olsa, bu yıkımlar neredeyse 30 bin kişiyi ilgilendiriyor." dedi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, "Zaten işler çok kötü, esnafın işi kötü bir de bunun üzerine bir baskıyla bunları yok etmeye kalkmak doğru değil. En başta belediye başkanının bu insanları dinlemesi lazım, ama 3 aydır randevu alamıyorlar. Esnaf mahkemelere gidiyor ama hakimler korkuyor. Konuyu Sayın Kılıçdaroğlu'na ilettik kendisi de bu konuyla ilgili yakından ilgileneceğini söyledi" diye konuştu.

  YORUMLAR