• Hatay’dan Beyrut’a kadar uzanan ‘Deniz Yolu’ projesi

  10 Şubat 2018 - 14:38
  Hatay’dan Beyrut’a kadar uzanan ‘Deniz Yolu’ projesi

  Hatay son zamanlarda uluslararası düzeyde önem taşıyan bir projeyi tartışıyor.

  Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Samandağ ve İskenderun’dan Mersin, Gazimağusa ve Beyrut’a kadar uzanan bir güzergahta deniz otobüsü seferleri başlatmak için kolları sıvadı.

  Projeye destek açıklamalarının ardı arkası kesilmiyor

  Hatay’da tüm çevrelerce heyecanla karşılanan projeye kentin önde gelen isimleri de destek verdiklerini açıkladı. Projeye, Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr.Nevide Kimyon, Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Dimitri Doğum, Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi Hayrettin Şahin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, Antakya’nın tanınmış isimlerinden Ferhan Kuseyri gibi kanaat önderleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş destek açıklamasında bulundu.

  Ulaştırma Bakanlığınca da desteklenecek projenin Hatay’a ticari, ekonomik, sosyal, kültürel ve turistik yönden büyük katkı sağlayacağı görüşünde ortaklaşan kanaat önderleri kenti ileriye taşıyacak projeyi büyük bir heyecanla karşıladıklarını belirtti.

  Meclis 'Evet' derse HADO ilk seferine 23 Nisan'da çıkacak

  Yalnızca Hatay değil Türkiye için de önem arz eden deniz otobüsü, meclis onayı çıktığı takdirde egemenliğin ulusa verildiği 23 Nisan’da İskenderun’dan Mersin Marina’ya doğru ilk seferini yapacak.

  Alınacak gemiler Türkiye'nin ilk yüksek hızlı gemisi olacak

  Proje kapsamında uluslararası sularda yol alacak gemilerin niteliği netleştirildi. Yurt dışından getirtilecek, 45 knot hızlı gemiler Türkiye’de bir ilk olacak. Bu gemilerle, bir seferde 330 kişinin ulaşımı sağlanabilecek. Gemide restoran hizmetleri ve kargo hizmetleri de yer alacak.

  Cep yakmayan ulaşım ve zaman tasarrufu sağlanacak

  Planlanan seferlerin süreleri ve fiyat tarifesi ise şekilde olacak:

  İskenderun – Mersin arası 1 saat 48 dakika, 29 Türk Lirası,

  İskenderun – Gazimağusa arası 2 saat 50 dakika, 149,50 Türk Lirası

  Samandağ – Beyrut arası 3 saat 25 dakika, 159,50 Türk Lirası

  Kıbrıs’ta 36 bin Hataylının yaşadığı ve Hatay- Mersin arasında kara yolu ile günde 16 bin 500 kişinin seyahat ettiği hususları göz önünde bulundurulduğunda projenin ne denli önemli olduğu bir kez daha gözler önüne seriliyor.

  Hatay deniz yolu ile dünyaya açılıyor

  Proje hayata geçirildiği takdirde, Hatay’ın öncelikle Türkiye ile sonra da dünya ile bağlantısı deniz yolu ile de sağlanmış olacak.

  Kadim şehirler Hatay ve Beyrut’un etkileşimi güçlenecek

  Projenin onaylanmasıyla, Lübnan’ın Beyrut kenti ile benzer kadim özelliklere (kültürel, gastronomik) sahip Hatay, arasındaki bağ güçlenecek.

  Hatay'ın iki büyük zaferi deniz otobüsü projesiyle taçlanıyor

  HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın üstün çabalarıyla Hatay’a kazandırılan UNESCO gastronomi şehri unvanı ve EXPO 2021 vizyonunun en somut projesi olarak değerlendirilen deniz otobüsü projesi, hem Hatay halkına hem de ulusal ve uluslararası arenaya büyük kazanımlar sağlayacak.

  YORUMLAR