• Hatay Kent Konseyi kadın dernekleriyle buluştu

  25 Şubat 2018 - 16:38
  Hatay Kent Konseyi kadın dernekleriyle buluştu

  Kadına yönelik şiddet ve cinsiyetçi söylem unsurlarının masaya yatırıldığı toplantıda, yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve sonrasında kadın hakları konusunda farkındalık yaratmak üzere gerçekleştirilecek ortak çalışma programları hazırlamak üzere kararlar alındı.

  Cinsiywtçi söylem kadına yönelik şiddeti körüklüyor

  Toplumda yaygınlaşan ve şiddeti meşru kılan cinsiyetçi söylemi şiddetle kınayan dernek başkan ve üyeleri, eril tahakkümün ve ataerkil toplumsal düzenin her geçen gün kadınların hayatını tehdit eden boyutlara ulaştığına değindi.

  Hatay Kent Konseyi üyeleri ve kadın derneği temsilcileri, toplumda ciddi tramvalara neden olan cinsiyetçi söylemin gündelik yaşamda insanların diline pelesenk olmasının neden olduğu sorunlara dikkat çekmek ve eril şiddetin önlenmesi noktasında toplumda farkındalık yaratacak etkinliklere imza atacak.

  Toplantıda çocuğa yönelik cinsel istismarı da şiddetle kınayan dernek üyeleri, hem kadın hem de çocuğu hedef alan her türlü istismarın en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğine değindi.

  Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon, barış kenti Hatay’da kadın sorunlarına ilişkin uzun vadeli planlar ortaya koyan ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleştirilecek faaliyetler hususunda görüş bildiren dernek üyelerine teşekkür ederek toplantıyı noktaladı.

  YORUMLAR