• Eskişehir’de kadınlara özel 8 Mart kutlaması

  09 Mart 2018 - 11:00
  Eskişehir’de kadınlara özel 8 Mart kutlaması

  Büyükşehir Belediyesi, Dünya Kadınlar Günü’nün bu yılki kutlamalarını düzenlediği bir dizi etkinlikle gerçekleştirdi. Zumba etkinliği ile başlayan 8 Mart kutlaması, ilçelerden gelen 1750 kadının katıldığı yemek organizasyonu ile devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı ve belediye bürokratlarının katıldığı yemekte kadınlar, Eskişehir’in sevilen sesi Mesut Girgin’in seslendirdiği şarkılarla gün boyunca gönüllerince eğlendiler.

  Yemek öncesi konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 8 Mart’ın ülkemizde 1921 yılından beri kesintiye uğrasa da kutlanmaya devam ettiğini belirterek, “1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet’le birlikte, Mustafa Kemal şunu çok iyi biliyordu ki, genç Cumhuriyeti oluşturan nüfusun ve gücün yarısı olan kadınlar, bu var olma mücadelesi içinde olmadıkları sürece, Türkiye gerçek gücüne ve kudretine asla kavuşamayacaktı. O yüzdendir ki Türk kadını, diğer ülkelerin kadınlarından çok daha şanslıdır. Siz kadınlarımız taciz, tecavüz, erken evlilik gibi toplumun kanayan yaralarına hep birlikte tek ses çıkarabilirseniz, inanıyorum ki bu kötü gidişata dur diyebilirsiniz. Bu konuda belediye başkanınız olarak her zaman arkanızda olduğumu bilmenizi isterim” dedi.
  “Kadınları üretime katacak projeler devam edecek”

  Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlara yönelik projeler üretmeye devam edeceklerini ifade eden Başkan Büyükerşen  “Sizler için projeler geliştirmeye, sizleri üretime katmaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Kurduğumuz ‘Her Ev Bir Atölye Olacak Kooperatifi’ ile kurslarımızda kadınlarımızın ürettiği ürünler yurtdışından sipariş alır duruma geldi. İlgili bürokratlarımız bu projeleri daha da ileri taşıyabilmek için çalışmalarına devam ediyor” diyerek kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

  Başkan Büyükerşen’in konuşmasının ardından söz alan Kazım Kurt ise Eskişehir’de 5 belediye olarak kadınlara yönelik projeler ürettiklerinin altını çizdi. Şehirde kurulması planlanan kömürlü termik santrale karşı kadınların daha çok ses çıkarması gerektiğini ifade eden Kurt, yarınlarımız olan çocuklar için kömürlü termik santralin kötü sonuçlar doğuracağını belirtti.

  Konuşmalar sonrası yaklaşık 1750 kadın Mesut Girgin’in şarkılarıyla gönüllerince eğlenirken, etkinlik sonunda tüm kadınlar hep bir ağızdan büyük bir coşkuyla İzmir Marşını söylediler.

  YORUMLAR