• Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde yeni yavru sevinci

  17 Şubat 2018 - 13:38
  Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde yeni yavru sevinci

  Açılışının üzerinden bir yıl geçmeden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi Türkiye’deki hayvanat bahçeleri arasında bir ilki gerçekleştirerek, deve kuşlarından sonra en büyük uçamayan kuş olan Emuların yumurtalarından yavrular elde ettiler.    

  Avus­tralya’ya özgü uçamayan, fiziki görünümleri deve kuşlarına benzeyen emu kuşunun dişilerinin yuvaya bıraktığı dev yumurtalar kuluçka makinesine yerleştirilerek, 48-56 gün içerisinde yavru emuların doğumu gerçekleşti. Büyük bir özenle gerekli ısı ve nem değerlerinde tutulan yumurtalar her gün tartılarak gelişmeler yakından izlendi. Şimdiye kadar 10 yumurtadan çıkan emu yavruları, özel bir alanda büyüyorlar. En küçüğü 4 günlük olan 10 yavru emunun dışında kuluçka makinesinde çok sayıda yeşil dev yumurta bulunuyor.

  Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi yetkilileri, emu yavruların yumurtadan çıktıklarında yaklaşık yarım kilo ağırlığında ve 25 santimetre boyunda olduğunu belirterek, Türkiye’de hayvanat bahçelerinde bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ve yavruların ilkbaharda koyu yeşil renkte yumurta biçimindeki yuvalarına konulacağını söyledi.

  YORUMLAR