• Çınarcık İşi’ne patent ve marka onayı geldi

  01 Mart 2018 - 18:00
  Çınarcık İşi’ne patent ve marka onayı geldi

  Törende, “Çınarcık işi”  Coğrafi İşaret Tescil Belgesi ; Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ve Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan tarafından Çınarcık Belediyesi protokolüne verildi.

  Türk Patent ve Marka Kurumunun, Ankara’daki merkez binasında düzenlenen coğrafi işaret tescil belgesi takdim törenine Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt ,meclis üyeleri Ömür Ertürk , Coşkun Parlak , Tahsin Yener , Basın Yayın, Halkla İlişkiler ve Muhtarlık Müdürü Hülya Nazlı  ve el nakış öğreticisi Birge Şahin katıldı.

  Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt , takdim töreninde yaptığı konuşmada ham ipek, pamuklu ve keten kumaşlar üzerinde iplik çekilmesi ve doğal iplikler kullanılarak kumaşın işlenmesi ile yapılan Çınarcık işinin bir asırdır yapıldığını belirterek, bu el işi göz nuru ürünlerin çeyiz sandıklarında yer aldığını söyledi ve "Çınarcık işi artık Yalova'nın bir değeri olmuştur. Bugün coğrafi haritada Yalova neyi ile meşhur diye baktığımızda Çınarcık işi orada gözükecek. Bu bize çok büyük onur ve gurur veriyor. Çınarcık İşi ev ekonomisine katkıda bulunmak isteyen hanımlarımızın çalışmalarıyla birlikte gün yüzüne çıkıp, tamamen pazara açılabilen bir ürün oldu. Çınarcık işinin coğrafi işaret almasından dolayı da emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bundan sonrada Çınarcık işinin ulusal bir marka olmasını planlıyoruz ve bununla ilgili alt yapı çalışmalarımız bulunuyor " dedi

  YORUMLAR