• Başkan Mandalı termik santral hakkında bilgilendirme toplantılarına başladı

  27 Mart 2018 - 17:38
  Başkan Mandalı termik santral hakkında bilgilendirme toplantılarına başladı

  Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ilçemizde bulunan sivil toplum kuruluşlarımızı ziyaret etmeye ve halkımızı bilgilendirme toplantılarına başladı. Kars Arpaçay Gülyüzü Köyü Derneği , Yozgat Kadışehri Elmalı Köyü Derneği , Trakya Güvercin ve Kanatlı Hayvan Severler Derneği, Trakya Küçükyaylalılar Derneği, Kapaklı Fenerbahçeliler Derneği ve Tokatlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneklerimizde Termik Santral hakkında bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

  “Kara bulutlarla karşı karşıyayız”

  Başkan Mandalı sivil toplum kuruluşları üyelerine, termik santral konusunda daha bilgili olmak, termik santralin olduğu bir ortama tanık olmak adına Zonguldak Çatalağzı’na yapmış olduğu geziyi anlattı. Karşılaştığı manzaranın tahmin ettiğinden çok daha acı olduğunu belirtti. Başkan Mandalı, “Termik Santral denilen kara bulutlarla karşı karşıyayız. Ben istiyorum ki tüm milletimiz, tüm halkımız bu konuda bilgilensin, tehlikenin farkında olsun. Bu gün de burada, o kara bulutların, karanlık bir şehrin altında kalmamak için düşüncelerimizi paylaşmak adına birlikteyiz.

  “Termik santral yapıldığı yeri yakıp duman ediyor”

  Her zaman söylüyoruz, bizler enerjiye karşı değiliz olmadıkta. Enerji olsun ama yenilenebilir olsun. Her sabah doğan güneşimizle olsun, esen rüzgârlarımızla olsun. Zonguldak Çatalağzı’n da arkadaşlarımızla birlikte termik olduktan sonraki yaşamına tanık olduk. Görmek bile istemezsiniz. Aldığınız nefesi hissediyorsunuz vücudunuzda. O kirli havadan alınan nefes geçtiği yeri yakıyor. Yani diyorum ki termik santral yapıldığı yeri yakıp duman ediyor. Zehirli havasıyla insanını da yok ediyor, doğasını da yok ediyor.” ifadelerine yer verdi.

  “Termik santrale sonuna kadar 'Hayır' diyoruz”

  Termik santralin tehlikesine dikkat çeken Başkan Mandalı konuşmasını şöyle sürdürdü, “Biz şimdi bu termik santrale birlikte karşı durmazsak, yarın öbür gün çoluk çocuğumuz kanser olduğu zaman ne yapacağız? Tam anlamıyla Çatalağzı'nda ki vatandaşlarımızın durumuna düşmüş olacağız. Belki de daha zor bir durumda olacağız. Vatandaşlarımız sanayiden kaynaklanan hava kirliliğinden şikayetçi olurken, birde termik santralin eklenmesi kabusumuz olacak. Yani burada sivil kuruluş erkanlarına çok büyük görevler düşüyor. Siyasi görüşünüz, duruşunuz, bakışınız ne olursa olsun sadece birleşeceğimiz nokta insani ve sağlıkla ilgili olan bir nokta. Nasıl ki Samsun Terme ilçesindeki arkadaşlar termik santral konusunda dimdik durarak kendilerini bu konudan arındırmışlar, bizlerde başarabiliriz. Doğa için, sağlığımız için, gelecek nesiller için yaşam alanımıza çok yakın mesafede kurulması planlanan termik santrale sonuna kadar HAYIR! diyoruz. Halkımız ile kol kola vererek mücadele edeceğiz ve bu santralin kurulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

  Vatandaşlar, termik santral konusunda sonuna kadar birlik olduğunu, kendileri için, çocukları için, Kapaklımızın geleceği için direneceğini ve kara dumanı solumak istemediklerini dile getirdiler. Hep birlikte termik santrale Hayır dediler. 

  YORUMLAR