• Başkan Albayrak’tan ‘Çiftçiler Günü’ mesajı

  14 Mayıs 2018 - 13:00
  Başkan Albayrak’tan ‘Çiftçiler Günü’ mesajı

  Ekmeğini topraktan çıkaran çiftçilerimiz, ihtiyaç duyduğumuz gıda ürünlerini yetiştirerek toplumsal işbölümü içerisinde çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler.

  Bilindiği gibi tarım, insanoğlunun yerleşik hayata geçmesini sağlayan ilk üretim faaliyetidir. Çağlar boyunca bilim ve teknolojideki gelişmelere bağlı olarak üretim faaliyetleri değişmiş olsa da tarım hiçbir zaman önemini kaybetmemiştir ve hiçbir zaman kaybetmeyecektir. Çünkü en temel ihtiyaçlarımızdan olan besinleri, tarım yoluyla elde ediyoruz. Günümüzde dünyanın gelişmiş ülkeleri, teknoloji ve enerji alanlarındaki yatırımlarının yanı sıra tarımsal üretimdeki verimliliği arttırmaya yönelik projeler geliştiriyor. Dünya nüfusundaki artış, tarımsal üretimin arttırılmasını zorunlu hale getiriyor.

  Tarım sadece gıda sektörünün değil, yem, ilaç ve imalat sanayiinde ihtiyaç duyulan hammadde ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca tarımın, ihracatı arttırma ve ithalatı azaltma gibi önemli bir işlevi var.

  Üç tarafı denizlerle çevrili, dört mevsimin aynı anda yaşanabildiği, verimli topraklara ve su kaynaklara sahip olan ülkemiz, bir zamanlar kendi kendine yetebilen az sayıdaki ülkeden biriydi. Ancak tarım ve hayvancılık alanındaki yanlış politikaların uygulanması ve çiftçilerimizin desteksiz bırakmasından dolayı günümüz itibariyle tarım ürünleri ithal eden bir ülke haline geldik.

  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kalkınmayı, tarımsal üretimi ve hayvan yetiştiriciliğini destekliyoruz. Geride bıraktığımız dört yıl içerisinde Türkiye'de tarımsal üretime en büyük desteği veren yerel yönetim kurumu haline geldik. Çiftçilerimize yönelik hizmet ve yatırımlarımız, bundan sonra da artarak devam edecek.

  Emek ve alın teriyle çalışarak ekmeğini topraktan çıkaran çiftçilerimizin, 14 Mayıs Çiftçiler Gününü kutluyor, bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.

  YORUMLAR