• Geçtiğimiz hafta Türkiye’yi ziyaret etmişti! Irkçılık davası açıldı…

  Elon Musk'ın şirketi hakkında ırkçılık davası açıldı.

  14 Kasım 2017 - 14:49
  Geçtiğimiz hafta Türkiye’yi ziyaret etmişti! Irkçılık davası açıldı…

  Geçtiğimiz hafta Türkiye’yi ziyaret eden ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşen Elon Musk, dönüşte kötü bir sürprizle karşılaştı.

  ‘Çılgın Mucit’ lakaplı Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’ya ırkçılık davası açıldı. Ünlü elektrikli otomobil markasının California fabrikasında çalışan Marcus Vaughn tarafından açılan davada şirket ırkçılık yapmakla suçlandı.

  Uluslararası ajansların son dakika diyerek geçtiği habere göre fabrikada çalışan 100’ün üzerinde siyah işçiden biri olduğunu söyleyen Vaughn açtığı davada yaşananları anlattı.

  “ZENCİ PİSLİK” DENİLMİŞ

  Aslında Tesla hakkında aynı konuda ortaya atılan ilk iddia bu değil. Geçtiğimiz ay da üç kişi şirkete dava açmıştı. Bu davaların ana konusu ise LGBT ayrımcılığı ve cinsiyetçilik üzerineydi. Son davada ırkçılık iddialarını gündeme getiren Marcus Vaughn, İngilizce’de argo ve yerine göre küfür olabilen “Nigga” yani “zenci pislik” kelimesi üzerinde durdu. Fabrika amirlerinin bu kelimeyi, zenci çalışanlara karşı sıklıkla kullandıklarını iddia etti. “Tesla elektrikli araç üretiminde öncü bir şirket olarak görünse de, Tesla fabrikalarındaki operasyon prosedürleri sivil haklar hareketi öncesi ırkçı ayrımları hatırlatıyor” diyen işçi, fabrikalarda sürekli olarak ırkçı hakaretlere uğradıklarını söyledi. Yaşadıkları ırkçı ayrımlar üzerine Elon Musk’a şikayet yazdığını belirten işçi, bunun üzerine işten atıldığını belirtti.

  YORUMLAR