• Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba: Et ithalatı en çok beni üzüyor

  11 Ocak 2018 - 19:39
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba: Et ithalatı en çok beni üzüyor

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bu yıl karkas et ithalatı yerine yurt dışından canlı kesimlik hayvan getirileceğini belirterek, “Besilik hayvan yerine düvelik hayvan ithalatı için çalışma yapıyoruz” dedi. Fakıbaba, et ithalatının en çok kendisini üzdüğünü de belirtti.

  TARIMSAL KURAKLIK

  Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi’ kursiyerlerinin mezuniyet töreni sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Fakıbaba kuraklıkla ilgili sorular üzerine sürecin tarımsal faaliyetleri etkilemeyeceğini düşündüğünü söyledi. Fakıbaba, ciddi bir kuraklık yaşandığına işaret ederek, “Kuraklığın Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da tarımsal kuraklık seviyesine gelmese bile gelebilme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bununla ilgili bize önemli görevler düşüyor” diye konuştu.

  “BU İTHALAT EN FAZLA BENİ ÜZÜYOR”

  Fakıbaba et ithalatı ile ilgili ise Türkiye’nin et ithalatı yapmasının kendisine de doğal gelmediğini söyledi. Bakan Fakıbaba, “Bir mecburiyet olduğunda da mutlaka önlemlerini almak zorundasınız. Bu ithalat en fazla beni üzüyor ama şu anda gücünüz yetmiyorsa en doğru işleri yapmak zorundasınız” dedi.

  “BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL”

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ithal etlere ilişkin ‘helal kesim yapılmadığı’ şeklindeki eleştirilerine ise tepki gösteren Fakıbaba, şöyle konuştu: “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yanlış bilgiler veriyorlar. ‘Kimden olacak, Müslüman mı olacak?’ diyor. Burası muz cumhuriyeti değil. Et nasıl alınır, kimden alınır, mezbahalar nasıl olur, bunların kuralları vardır. Bu kurallara göre bizim ekiplerimiz gider, inceler, bakar kurallarına göre işletiriz. Mesela karkası Sudan’dan alamayız.”

  “CANLI HAYVAN GETİRECEĞİZ”

  Fakıbaba, Sırbistan’dan henüz et gelmediğini belirterek, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun tarım konusunda bence arkadaşlarıyla biraz daha çalışması lazım. Samimi olarak söylüyorum, arkadaşlarının ona doğru bilgi vermesi lazım” dedi. Özel sektöre ve hayvan üreticisine kolaylıklar sağladıklarını vurgulayan Fakıbaba, “2018’de biz karkastan ziyade direkt olarak canlı kesimlik hayvan getireceğiz. Besilik hayvan yerine düvelik hayvan ithalatı için çalışma yapıyoruz. 1 milyon düveyi ülkeye kazandırdığımız takdirde et ithalatı diye bir problemimiz olmayacak.”

  Bakan Fakıbaba’dan ithal et itirafı: Ben de istemiyorum

  YORUMLAR