Oktan Erdikmen

Oktan Erdikmen

Yazarın Diğer Yazıları

Almanya ziyareti ne işe yaradı?

U dönüşü yapıp “Nazilerin” ayağına geldi. “Türkiye düşmanlarından” insan hakları dersi aldı. 2 sene önce açılan camiyi yeniden açtı. Yandaşları “Ya Allah bismillah Allah-u Ekber” diye sokakları inletti. Peki bütün bunlar ne işe yaradı?

Başkanlık sistemi referandumu anketlerde bıçak sırtı olunca, AKP son bir hamleyle Avrupa ülkelerini milli düşman ilan etmişti.

Almanya, Hollanda, Avusturya gibi ülkelerde zorla miting yapmaya çalışıldı. “Gelmeyin” denmesine rağmen gelindi, Türk dış işleri bakanının uçağı inemeden geri döndü.

Avrupalı siyasetçilere “Nazi, Türkiye düşmanı, terör destekçisi” diye edilmedik hakaret bırakılmadı.

“Merkel’in partisine oy vermeyin, Türklerin kurduğu küçük milliyetçi partilere oy verin” çağrısı yapıldı.

Seçimlerden sonra Avrupalı turist ve yatırımcı sayısı azalınca, hele bir de Almanlar Hermes kredi garantilerini tartışmaya açınca, Avrupalıların eski dostları olduğu yeniden hatırlandı.

Yıllardır har vurup harman savrulan kamu kaynaklarının bedeli, son 15 yılın en yüksek enflasyonu ve birkaç ay içerisinde neredeyse 2 katına çıkan döviz kuru olarak ekonomiyi vurunca da, Avrupa yolları görüldü.

Erdoğan, bu şartlar altında yanına yüzlerce kişilik maiyetini de alıp Berlin’e geldi.

Türk Alman dostluğunun parçalanamayacak kadar eski olduğunu, üstelik Almanca anlatmaya çalıştı.

Cumhurbaşkanı Steinmeier’in verdiği yemekte, Türkiye’deki insan hakları, basın özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü gibi konularda eleştirilere maruz kaldı.

Sinirlenip yazılı metnin dışına çıkarak, “Tüm tutuklu gazeteciler teröristtir” dedi. Can Dündar’ın iade edilmesini istedi.

Sonra Köln’e geçip, 2 sene önce zaten açılmış olan DİTİB Merkez Camisi’ni yeniden açtı.

Almanlar miting izni vermediği için, uyanık yetkililerimiz cami açılışını mitinge çevirmeyi planlamıştı. Ancak Almanlar cami çevresine 500 davetlinin dışında kalan AKP’lileri yaklaştırmadılar. AKP’liler de Köln caddelerinde Erdoğan’ı beklerken, “Ya Allah, bismillah, Allah-u Ekber” diye yeri göğü inlettiler.

O esnada Türkiye’den getirilen polisler kimlik kontrolü yapmaya kalktı. Alman polis teşkilatı Türkçe Twit atıp, güvenlikten kendilerinin sorumlu olduğunu açıkladı.

Sonuç itibarıyla, Erdoğan ziyareti hafızalarda basın özgürlüğü, cami açılışı, DİTİB’in AKP tarafından yönlendirilmesi, Türk toplumunun uyum sağlayamaması gibi konularla yer aldı.

Alman ırkçı partisi AfD’den bir yetkili çağırıp, “Erdoğan’a bir gezi planla” deseniz, bundan daha iyi bir program yapamazdı.

“Nazilerden, parçalanamayacak kadar eski dostlarımız Almanlar” edebiyatına boşu boşuna bir U dönüşü yapılmış oldu.

Alman kamuoyundaki Erdoğan imajı, yaptıklarından pişman olup yeniden Avrupa’yı merkeze koyan bir dış politika izleyen lider imajından çok uzaktı.

Cami açılışını şova dönüştürüp, insanları Köln caddelerinde “Ya Allah bismillah” diye bağırttıran şakşakçılar da ırkçıların ekmeğine yağ sürdü.

Neticede, bu ziyaret sonrası Türkiye’ye bir Allah kuruş ekonomik yardım falan yapılmayacağı gibi, Almanya’da yaşayan her görüşten Türk vatandaşı biraz daha zor durumda kalacak.

Daha da kötüsü, bu durum kimsenin umrunda değil.

Yazarın Diğer Yazıları