• Engelli araç indiriminde torpil mi aranıyor? Bu örnek tepki toplayacak!

  Özcan, araç alma talebiyle çıktığı yolda ehliyetinden olmak üzere.

  16 Mayıs 2018 - 16:30
  Engelli araç indiriminde torpil mi aranıyor? Bu örnek tepki toplayacak!

  Halktv.com.tr/ÖZEL

  Engellilere araç indirimi uygulamasında tepki çeken bir örnek yaşandı. Ankara’da 6 yıldır araç kullanan ehliyet sahibi Erkan Özcan, engelli araç indiriminden yararlanmak üzere çıktığı başvuru yolunda, ehliyetini kaybedecek raporlarla karşılaştı. AKP’nin geniş çaplı propaganda ile faaliyete geçirdiği ”engellilere araç indirimi”nde türlü zorluklar çıkarıldığı belirlendi.

  “HER ŞEY YENİ KİMLİK DÜZENLEMESİYLE BAŞLADI”

  Halk TV’ye konuşan Özcan, mevcut ehliyetiyle fiili olarak 6 yıldır araç kullandığını belirtti.

  “Araç kullanmayı bırakın, izin günlerinde Çorum’daki köyüme gittiğimde tarlada traktör de kullanıyorum” diyen Özcan’ın hayatı, yeni kimlik düzenlemesini takiben araç alma isteğiyle değişti.

  “PERSONELLER YENİ SİSTEMDE HABERSİZ”

  6 yıldır kullandığı ehliyetle araç alma girişiminde bulunan 30 yaşındaki Özcan, önce yeni kimlik düzenlemesi nedeniyle ehliyetini değiştirmesi gerektiğini öğrendiğini anlattı. Düzenlemeye göre; her Sıfır engelli aracı almak için ehliyetini yenileme başvurusunda bulunan Özcan, yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

  “6 yıldır kullandığım ehliyetimi yenilemek için hastaneye başvurdum. Engel grubuma göre tam teşekküllü hastaneye sevk edildim. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde muayene oldum, evraklarımı tamamladım.”

  Özcan, bu aşamadan sonra personellerin yeni sistemden uzak olmasının ceremesini çektiğini de belirtiyor:

  “Yeni sistemi bilmeyen personel, tetkik sonuçlarını sağlık ocağının hanesine yazmış. Sırf bu hatadan dolayı İl Sağlık Müdürlüğü’ne gittiğimde kabul edilmedim. Zamanımı bu hatayı düzelttirmek için harcadım.”

  Hatayı düzelttiren Erkan Özcan, randevu aşamasından sonrasını ise şu cümlelerle anlatıyor:

  “Randevu günü gittim. İçeri girip “merhaba” dedim. Karşıdan tek bir karşılık gelmedi. Bir süre sessizlikten sonra “Neyin var?” diye sordular. Raporumu gösterdim.”

  “BİR BUÇUK DAKİKADA RET”

  İçeride 5 doktor, 1 makine mühendisinden oluşan heyetin oturduğunu anlatan Özcan, muayenesinin 2 dakikadan az sürdüğünü belirtti:

  “Toplasanız belki 1,5 dakika durdum içeride. Birkaç hareket istediler. Örneğin; başımı sağa sola döndürmemi istediler, yaptım. Ellerine yum dediler, yumdum.”

  Bu hareketlerin ardından jet hızıyla testi tamamlanan Özcan, yaklaşık 10 dakika sonra çıkarılan raporda “El kavrama kabiliyeti yok” sonucuyla karşılaştığını belirtti.

  “EL KAVRAYAMAYACAK DURUMDA OLSAYDIM EHLİYETİMİ NASIL ALABİLİRDİM?”

  6 yıldır kavrama kabiliyetinde tek bir değişikliğin olmadığını belirten Özcan, “Madem kavrama kabiliyetim yok. O halde bana neden ehliyet verdiler ve 6 yıldır trafiğe çıkmama izin verdiler?” diye sordu.

  OLAYIN ASLI BAŞKA MI?

  Sosyal medya üzerinden yazılan şikayetlere göre; birçok engelli vatandaş aynı sorunlardan muzdarip. Ehliyet almaya elverişli raporu aldıktan sonra trafiğe çıkmalarına izin verilen birçok vatandaşın, engelli araç indiriminden faydalanmak istediğinde “sağlık yönünden ret” yanıtı alarak indirimden faydalanmasının önüne geçildiği öne sürülüyor.
  Özcan, “100 bin liralık araçta 35 bin liralık vergi indirimimiz var. Bunu ödememek için türlü zorluklar çıkartılıyor” yorumunda bulunurken, önündeki süreci de anlattı.

  “KIRIKKALE’DE BU HATANIN TELAFİ EDİLMESİNİ BEKLİYORUM”

  30 yaşındaki vatandaşın önünde artık son bir adres var. Yaptığı itirazın 23 Mayıs’ta Kırıkkale’de görüşüleceğini belirten Özcan, iş yerinden yeniden izin alarak bu kez Ankara’dan şehir dışına çıkmak zorunda bırakıldığını anlattı. Yasaya göre; Özcan, Kırıkkale’den de ret yanıtıyla dönerse tam 2 yıl boyunca hiçbir başvuru hakkı bulunmuyor.
  Özcan, “Yapılan hatanın Kırıkkale’de telafi edilmesini bekliyorum” diyor ve el kavrama kabiliyetinde sorun olmadığını Halk TV’ye gönderdiği bu video ile gösteriyor:

  İŞTE O VİDEO:

  YORUMLAR