• Dışişleri Bakanlığı, Ahıska Sürgünü’nün 73. yıl dönümünde mesaj yayınladı

  14 Kasım 2017 - 19:36
  Dışişleri Bakanlığı, Ahıska Sürgünü’nün 73. yıl dönümünde mesaj yayınladı

  Dışişleri Bakanlığı’ndan Ahıska Türklerinin anavatanları Ahıska’dan sürgüne gönderilmelerinin 73. yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı.

  Açıklamada, Türkiye’nin dokuz ayrı ülkede sayıları yarım milyona ulaşan Ahıska Türklerinin durumunu yakından takip ettiği ve gerekli desteği verdiği belirtildi. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin nerede bulunurlarsa bulunsunlar Ahıska Türklerinin yanında olmaya devam edeceği bildirildi.

  “HÜZÜNLE ANIYORUZ”

  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 14 Kasım 1944 tarihinde, çoğunluğu çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan 100 bine yakın Ahıska Türkü, anavatanları olan Gürcistan’ın Ahıska bölgesindeki evlerinden SSCB içinde binlerce kilometre uzakta bulunan bölgelere sürüldüğü belirtilerek,”Sürgünün yol açtığı ağır şartlar, açlık, bakımsızlık ve hastalıktan dolayı birçok Ahıska Türkü hayatını kaybetmiş, birçokları da dağıldıkları yerlerde büyük çile ve zorluklarla karşılaşmışlardır.

  AHISKA TÜRKLERİNİN YANINDA

  Bu trajik olayı 73. yıl dönümünde büyük bir hüzünle anıyor, sürgün sırasında hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Dokuz ayrı ülkede sayıları yarım milyona ulaşan Ahıska Türklerinin durumunu yakından takip etmekte ve gerekli desteği vermekteyiz. Ahıska Türklerinin anavatanları Ahıska’ya geri dönüş sürecinin başarılı bir şekilde nihayete ermesini, Ahıska Türklerinin bulundukları ülkelerin yanısıra anavatanlarında da huzur ve barış içerisinde hayatlarını sürdürmelerini temenni ediyoruz. Türkiye, nerede bulunurlarsa bulunsunlar Ahıska Türklerinin yanında olmaya devam edecektir” denildi.

  Ahıska Sürgünü’nün 73. yıl dönümü; İşte o yıllardan kalan nadir şiir….

  YORUMLAR