Uğur Dündar

Uğur Dündar

Yazarın Diğer Yazıları

Darağacına bile gitsek!..

Vefat ettiğinde, 93 yaşındaydı.
Mesleğinde yarım asrı çoktan geride bırakmış, tüm gurur verici ödülleri almış olmasına karşın, hayata gözlerini kapadığı güne kadar gazetecilik yapmıştı.
Hem de ne gazetecilik…
“Sixty Minutes-60 Dakika” adlı, dünyanın en saygın soruşturmacı televizyon gazeteciliği programının efsaneleşen emektarıydı…
Sadece Amerika’yı değil, dünyayı sarsan haberlere imza atmıştı.

* * *

Mesleğine öylesine aşık, öylesine enerji doluydu ki; 85 yaşına geldiğinde çalıştığı CBS kanalıyla 7 yıllık bir sözleşme yapmıştı!..

* * *

Beni efsane haberci Mike Wallace ile tanıştıranlar, Türkiye’de soruşturmacı televizyon gazeteciliği yaptığımı belirtince, elini omuzuma koyup babacan bir tavırla şunları söylemişti:
‘’Bak genç adam, madem aynı yolun yolcusuyuz, iftiralarla adeta kum torbası gibi saldırılara uğramanın işimizin doğasında olduğunu bilmelisin. Ama bunlar sakın seni üzmesin. Aksine sevinmelisin! Çünkü birilerinin kuyruğuna basmadıkça, kimse sana saldırmaz! Hatta adın bile anılmaz!
Uğraştığımız güç odaklarının kirli eldivenleri, düğmeye basıldığında hepimizi adeta kum torbası gibi dövebilmek için iftira üretim merkezlerinde hazır bekliyorlar. Çünkü savaşın iki cephesiyiz!.. Bir yanda gerçeklerin üstünü örtmek isteyenlerin, diğer cephede ise hiçbir şey saklamadan gerçeği olduğu gibi halka göstermeye çalışanların yer aldıkları bir savaşın!..
Senin işin daha da zor ve daha tehlikeli! Çünkü Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yasa dışı işler yapan odaklar, sadece iftirayla da yetinmezler. Gazeteciyi susturmak için önce işinden attırmayı denerler. Olmadı, ellerine geçirdikleri güçle korkunç tuzaklar ve kumpaslar kurup, cezaevine tıkmaya çalışırlar. Hatta öldürmeyi bile denerler!
Ama şunu unutma; hakikatten daha büyük güç yoktur!
Hakikatten ayrılmadıkca seni hiçbir güç yıkamaz!..”

Yazının tamamı için tıklayınız.

Yazarın Diğer Yazıları