• Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı! Sürpriz isimler…

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Bakanlar Kurulu'nu açıkladı. Bakanlar Kurulu'nda ilk kez milletvekili olmayan isimler yer aldı.

  10 Temmuz 2018 - 09:31
  Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı! Sürpriz isimler…

  Yeni kabine belli oldu, değişen sistemdeki ilk kabinedeki bakanlar ve isimleri merak konusu oldu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeni kabinesi belli oldu. Erdoğan’ın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni” düzenlendi. Burada davetlilere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra törene katılan misafirler onuruna akşam yemeği verdi. Saat 22.30’da kameraların karşısına geçen Erdoğan, yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı.

  Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı kabine açıklamasından satırbaşları şöyle;

  “Ülkemiz tarihinin en önemli demokratik dönüşümlerinden biri bugün tamamlanmıştır. Dünyada yönetim sistemini demokratik yollarla değiştirebilen az sayıda ülke arasına girmiş bulunuyoruz.

  Bir kez daha hem seçim sonuçlarının, hem de yeni yönetim sistemimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. İradesini yansıtan 50 milyonun üzerindeki vatandaşlarımızın her birine şükranlarımı sunuyorum. Şahsımı Cumhurbaşkanlığına layık gören 26 milyon 331 bin vatandaşımıza ayrıca teşekkür ediyorum.

  15 Temmuz’dan itibaren bizi destekleyen, MHP’ye başta Bahçeli olmak üzere teşekkür etmek istiyorum. MHP ile ülkemizin ve milletimizin menfaatleri için işbirliğimizi Meclis’te de sürdüreceğiz.

  Yeni yönetim sistemi mimarisini geçtiğimiz günlere kadar devam ettirdik. Yeni dönemin ruhuna uygun şekilde yönetim mimarimizin çatısını oluşturduk. Yeni yönetim mimarisini seçimden önceki günlerde tv’lerde milletimizle de paylaşmıştık. Kanun değişiklikleri Resmi Gazete’de yayınlandı. Bugün de resmen göreve başladık. 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni yayınladık.

  Ne bizim ne de bizden sonra gelecek Cumhurbaşkanlarının yürütme konusunda aksaklıklar konusunda öne sürecekleri bahaneleri kalmamıştır. Milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için gece gündüz çalışacağız.

  Cumhurbaşkanı olarak yeni dönemdeki en önemli yetkilerimizden biri de kabinemizi de oluşturabilme imkanımızdır. Bakanlık sayımızı başkan yardımcımızla 17’ye indirdik. Bazı bakanlıkları aynı isimle muhafaza ederken, bazılarını birleştirdik, bazılarını da lağv ettik. ”

  Erdoğan bu konuşmasının ardından kabineyi açıkladı ve yeni bakanlarla kürsü önünde gazetecilere fotoğraf verdi.

  Cumhurbaşkanı: Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay

  Adalet Bakanı: Abdulhamit Gül

  İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu

  Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar

  Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk (MAYA okullarının kurucusu)

  Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca

  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

  Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum

  Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy (ETS Tur’un kurucusu)

  Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu

  Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan

  Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

  Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk (KADEM Ankara Temsilcisi)

  Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank

  Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan

   

  YORUMLAR