• Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Vladimir Putin’den açıklamalar

  13 Kasım 2017 - 20:47
  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Vladimir Putin’den açıklamalar

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Soçi’de Devlet Başkanlığı Rezidansı’ndaki görüşmesi saat 17.20’de başladı ve yaklaşık 2 saat 10 dakika sürdü. İki lider ortak açıklama yapıyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapıyor. Her iki taraftanda Suriye konusu öncelikili konu olarak açıklanırken, bir mutabakata varıldığı açıklanmaması dikkat çekti. Hatırlanacağı gibi Rusya, Astana görüşmelerine YPG’nin de davet edilmesini istemişti.

  Açıklamalardan öne çıkan başlıklar şöyle:

  PUTİN’İN AÇIKLAMALARI

  -Başta Suriye olmak üzere bölgesel konuları ele aldık.

  -İlişkilerde, krizden önceki seviyeye ulaştık. Geçen yıldan bu yana oluşan düşüşü telafi edeceğiz.

  -Erdoğan ile varmış olduğumuz anlaşma gereği Türkiye’den mahsullerin ithalatı tekrar başladı. Kalan sınırlandırmaların kaldırılmasına dair konuları bugün ele aldık.

  -Türk Akımı ve Nükleer santral projesini ele aldık.

  -İkili ticaretimiz yüzde 36 arttı

  -Bu şekilde çalışmalara devam edeceğiz.

  ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

  Bu yıl içerisinde Rusya Federasyonunu 3. kez ziyaret ettim. Bugünkü ziyaretim vesilesiyle Putin ile 6. görüşmemizi gerçekleştirdik. İlişkilerimizin derinleştirilmesi konusunda mutabık kaldık. Gerek yüzyüze gerekse telefon diplomasimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Üst düzey işbirliğinin 7. toplantısının hazırlığına başladık.

  EKONOMİK İLİŞKİLER

  Siyasi ilişkilerimize paralel olarak ekonomik ilişkilerimizde yükseliş seyrine girdi. İkili ekonomik işbirliğimizin önündeki bütün engellerin kaldırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Ekonomide son kısıtlamaların kaldırılmasını istiyoruz.

  Domates, nar ve patlıcanın Rus pazarına girişi için alınan kararları memnuniyetle karşıladık. İkili ticari hacmimiz geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir artışla, 15 milyar dolara ulaştı. Evvelce 100 milyar dolar olarak açıkladığımız hedefimize ulaşmak için iş adamlarımızın önündeki vize de dahil olmak üzere tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor. Vize muafiyeti rejiminin eski haline döndürülmesi bu noktada önem arz ediyor.

  TÜRK AKIMI VE AKKUYU PROJELERİ

  Bugünkü gündemimizde çok çok önemli Türk Akımı ve Akkuyu projeeri konusu ilerliyor, onun değerlendirmesini yaptık. Bu projelerin zamanında hayata geçirilmesine çok önem veriyoruz. Ülkemizi ilgilendiren boyutuyla da yakından ilgileniyoruz. Akkuyu’nun beton dökme törenini de önümüzdeki haftalarda gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Sayın Putin’in de programının el vermesi durumunda bu adımı beraber atmak istiyoruz.

  2019 TURİZMDE DÖNÜM NOKTASI OLACAK

  Rusya ile kültür ve turizm alanında da eskisinden daha iyiye gitmek istiyoruz. İlk 9 ayda 4 milyon Rus turist ülkemizi ziyaret etti. 2019 yılında Türkiye ve Rusya’da karşılıklı düzenlenecek kültür ve turizm yılı bu açıdan dönüm noktası olacak.

  SURİYE KONUSU

  Özellikle Suriye ihtilafına ilişkin son gelişmeleri değerlendirme fırsatını bulduk. Gelinen noktada siyasi çözüme odaklanabileceğimiz bir zemin oluştuğu hususunda mutabıkız. Buna bağlı olarak Astana görüşmeleri ve şiddetin azaltılması konusuna önemli katkılar yaptık. Bu arada sayın Putin ile Trump arasındaki Vietnam’da yapılan açıklamayı önemsiyoruz.

  “SAVUNMA SANAYİİNDE ATACAĞIMIZ ADIMLARI ÖNEMSİYORUM”

  Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok ileri bir seviyeye geldiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Elbette bu seviyeyi yeterli bulmuyoruz. Ülkelerimizin ve halklarımızın her alanda daha yakın ve güçlü işbirliği içinde olması noktasında iki taraf da hemfikir. Özellikle de savunma sanayine yönelik müşterek atacağımız adımları çok önemsiyorum. Savunma sanayiinde atacağımız adımları önemsiyorum.

  YORUMLAR