• Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçimlerden sonra Almanya normale dönecektir

  12 Ağustos 2017 - 18:02
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçimlerden sonra Almanya normale dönecektir

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Isparta’da açılış töreninde yaptığı konuşmada ,Almanya ile ilişkilerin seçimler sonrası normale döneceğine inandığını söyledi.

  Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yönelik eleştirilerinin çoğunluğunun kendi iç siyasetleriyle ilgili olduğunu söyleyen Erdoğan, “Hollanda’nın 16 Nisan halk oylaması sürecinde tamamen gereksiz bir şekilde ilişkilerimizi germesinin sebebinin kendi seçimleri olduğunu gördük” dedi.
  Fransa ve Avusturya gibi ülkelerin de geçmişte benzer yöntemlere başvurduğunu söyleyen Erdoğan, “Şimdi aynı taktiği Almanya’nın izlediğini müşahede ediyoruz. Seçimlerden sonra ben inanıyorum ki onlar da normale dönecek” şeklinde konuştu.

  Erdoğan: Hukuk konusundaki titizliğimiz ileri düzeyde

  Türkiye’nin hukuk devleti ilkesi konusundaki titizliğinin birçok Batı ülkesinden çok daha ileri düzeyde olduğunu belirten Erdoğan, “Terörle bu boyutta bir mücadele içinde olup da bizim kadar soğukkanlılığını koruyabilen pek az devlet olduğunu hep birlikte görüyoruz. Daha bir yıl önce darbe teşebbüsü gibi içinde işgal ihtimali dahil her türlü felaketin bulunduğu bir tehdit yaşamış olmamıza rağmen demokrasimiz ve ekonomimizle dimdik ayaktayız” ifadelerini kullandı.

  Uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenlerinin artarak sürdüğünü söyleyen Erdoğan, “Şu anda Antalya’da otellerimizin doluluk oranı dün itibariyle yüzde 80’e ulaşmıştır. Ne oluyor, bu kadar yapıyorsunuz, buraları seven yine buralara akıp geliyor. Aynı şekilde diğer uluslararası yatırımcılar da ülkemizdeki projelerini askıya almak bir yana hızlandırmayı tercih ediyor” dedi.

  Erdoğan ayrıca şu bilgileri verdi: “YEKA İhalesi’ne katılan 8 firmadan dört tanesi Alman’dır. Almanların en güçlü firması, 150 yıldır bu ülkede faaliyet gösteren Siemens, Türk firmalarıyla bu adımı attı. Aynı şeyi güneş enerjisinde de gördük… Biz her zaman birlikte kazanalım çağrısı yaptık. Türkiye 1984-2001 yılları arasında uluslararası yatırım noktasında 13 milyar dolar alıyordu, 2002-2016’da ise bu rakam 181 milyar dolara çıktı. Bakınız nereden nereye geldik. Uluslararası yatırımcılara yeni projeleri için her türlü desteğe sağlamaya hazırız.”
  Erdoğan konuşmasını “Bu süreçte ülkemize yönelik haksız ve mesnetsiz suçlamalarla yatırımcıların ve turistlerin gözlerinin korkutulmaya çalışılmasının ne siyasi ne de ticari ahlakla izah edilebilmesi mümkün değildir” sözleriyle sürdürdü.