• Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Lozan Anlaşması güncellenmeli”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan ziyareti öncesi bir Yunan kanalına konuştu. Darbeci askerlerin iadesi konusunda Çipras'la diyaloğunu anlatan Erdoğan Lozan Anlaşmasının güncellenmesi gerektiğini ifade etti.

  07 Aralık 2017 - 01:02
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Lozan Anlaşması güncellenmeli”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan ziyareti öncesi bir Yunan kanalına konuştu. Darbeci askerlerin iadesi konusunda Çipras’la diyaloğunu anlatan Erdoğan Lozan Anlaşmasının güncellenmesi gerektiğini ifade etti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe sürecini, yaşadıklarını, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerle ilgili konuşmasını ve gündeme dair konuları Yunan Skai TV’ye değerlendirdi.

  “15-20 GÜN İÇİN İADE EDİLECEĞİNİ SÖYLEDİ”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’a kaçan 8 darbeci asker konusuna değinerek “Darbeciler Yunanistan’a kaçınca Çipras’ı aradım ve kendisine ‘Sevgili dostum bu adamlar darbeye teşebbüs ettiler ve buradan kaçıp Yunanistan’a kaçtılar. Bunların iadesini istiyorum’ dedim. Bu ilk gece oldu. Çipras, konu ile ilgileneceğini ve 15-20 günde Türkiye’ye iade edileceğini söyledi. Ama maalesef hala Yunanistan’dalar” diye konuştu.

  “LOZAN TÜM BÖLGEYİ İLGİLENDİRİYOR, GÜNCELLENMELİ”

  Erdoğan, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması’na da değinerek bölgenin kaderini etkileyen tüm anlaşmaların güncellenerek yeniden yapılandırılması gerektiğini ifade etti.

  Erdoğan, şunları söyledi:

  “Lozan Anlaşması sadece Türkiye ile Yunanistan’ı ilgilendiren bir anlaşma değil. Tüm bölgeyi ilgilendiriyor. Bu yüzden tüm anlaşmalar güncellenmeli. Bu güncelleme sadece Türkiye ile alakalı değil Yunanistan’la da alakalı. Karşılıklı olarak”

  YORUMLAR