• Çin’in kontrolünden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1, yeni yılda Türkiye’ye düşebilir!

  09 Kasım 2017 - 17:04
  Çin’in kontrolünden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1, yeni yılda Türkiye’ye düşebilir!

  Çin Halk Cumhuriyetine ait uza istasyonunun Türkiye için tehlike yarattığı açıklandı. Eylül’den beri kontrolsüzce uzayda gezen Çin’in ilk uzay istasyonu Tiangong-1, 2018 yılının Ocak-Mart ayları arasında Türkiye’ye düşebileceği bildirildi.

  AVRUPA UZAY AJANSI AÇIKLADI

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yapılan açıklamaya göre, İspanya, İtalya, Türkiye, Hindistan ve Suudi Arabistan 8.5 tonluk uzay istasyonunun enkazının düşebileceği ülkeler arasında gösterildi. ESA gelecek yılın ilk aylarında atmosfere kontrolsüzce giriş yapacak olan Tiangong-1 uzay istasyonunu görüntülemek için uluslararası bir kampanya yürüttüğünü açıkladı.

  KONTROLÜ 2016’DA KAYBEDİLDİ

  Çin, 2011 yılında fırlatılan uzay aracıyla daha da büyük bir uzay istasyonunun yaratmayı amaçlamıştı. Fakat 2016’nın Eylül ayında Çinli yetkililer uzay aracının kontrolünü kaybettiklerini duyurmuşlardı.

  ESA Uzay Enkazları Ofisi direktörü Holger Krag, şu anda yeryüzünden 300 kilometre (186 mil) yükseklikte bir yörüngede olduğunu, 2018 yılının Ocak ve Mart ayları arasında dünya atmosferine girerek, yeryüzüne düşmesini beklediklerini aktardı.

  YORUMLAR