• Çikolata 2050 yılına kadar tükenebilir, 1-2 yıl içinde kıtlık baş gösterecek

  02 Ocak 2018 - 18:34
  Çikolata 2050 yılına kadar tükenebilir, 1-2 yıl içinde kıtlık baş gösterecek

  ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından hazırlanan bir rapora göre, çikolata ham maddesi kakao tohumlarının hasat edildiği kakao bitkisi yaşamakta zorlanıyor ve gelen 40 yılda yok olabilir.

  KAKAO’NUN YETİŞME KOŞULLARI YOK OLUYOR

  Kakao bitkisi, ekvatordan yaklaşık 10 derece kuzey ve güneyde, bol miktarda yağış içeren, nemli iklimlerde ve nitrojen bakımından zengin topraklarda, çok özel koşullarda yetişiyor. Genel olarak, dünyadaki çikolata ham maddesinin yarısından fazlası Fildişi Sahili, Gana ve Endonezya’dan geliyor.

  Ancak NOAA raporunun sonuçlarına göre, küresel ısınma, bu bitkinin yaşamını sürdürmesi için gereken koşulları ortadan kaldıracak ve halen bitkinin yetiştiği 290 bölgenin yüzde 90’ından fazlası bu bitkiye uygun olmaktan çıkacak. Raporda, üreticilerin yeni plantasyonları, yabani hayatın sığınma yeri olan dağlık bölgelere taşımak zorunda kalabileceklerine dikkat çekiliyor.

  ÇİKOLATA AÇIĞI BAŞLAYACAK

  Londra merkezli araştırma şirketi Hardman Agribusiness’den Doug Hawkins, Daily Mail’e yaptığı açıklamada, “Tüm işaretler önümüzdeki birkaç sene içerisinde 100 bin ton çikolata açığı olabileceğini gösteriyor” dedi. Haberde, “Bu, özellikle batıdaki insanlar için büyük bir endişe kaynağı; çünkü, sıradan bir batılının yıllık ortalama çikolata tüketimi 286 adeti buluyor” denildi.

  Bununla birlikte, Business Insider’a göre, kako bitkisinin genetik modifikasyonu bu soruna bir çözüm olabilir.

  Snickers adlı çikolatasıyla ünlü meşhur çikolata üreticisi Mars, genetik mühendisliği fikri ile ham maddelerin kullanışlı kalmasını kılabilmek için adımlar atıyor. Milyar dolarlık şirket, karbon miktarını azaltmak için 1 milyar dolar kaynak ayırdı. Bu planın bir parçası olarak Kaliforniya’daki UC Berkeley’de bir grup genetik mühendisiyle ortaklık kurdu.

  KAKAOYU KURTARMAK İÇİN GEN ÜZERİNDE ÇALIŞIYORLAR

  Araştırmacılar, kakao tohumlarını değiştirmek için yeni gen düzenleme teknolojisi CRISPR-Cas9 kullanıyor. Böylece onları daha kuru ve daha kuru şartlarda hayatta kalacak kadar dayanıklı yapmayı planlıyor.

  Önemli DNA parçalarının bulunup değiştirilmiş DNA parçaları ile değiştirildiği bu teknik daha önce bitkileri doğal lambalara çevirmek bitkileri karanlıkta parlayan veya oldukça duyarlı sensörlere dönüştürmek gibi amaçlar için kullanılmıştı. Haberde, “Eğer bilim insanları kakao bitkisinin DNA’sını değiştirirken başarılı olursa, bitkileri yerlerinden sökerek, dağlara taşımaya gerek kalmayabilir” denildi.

  YORUMLAR