• CHP’den asgari ücret hamlesi!

  Tartışma yaratan asgari ücretle ilgili CHP'den farklı bir adım atıldı.

  05 Ocak 2018 - 11:35
  CHP’den asgari ücret hamlesi!

  Asgari ücretin belirlenmesinin ardından vatandaşın verdiği tepkiler sonrası CHP’den ilk adım atıldı. CHP, asgari ücret konusunda yetersizliğe vurgu yaparak Meclis’te araştırma açılması teklifinde bulundu.

  CHP, asgari ücretin, ortalama bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetip yetmediği konusunda Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

  CHP, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve partili milletvekillerinin imzasıyla asgari ücret için Meclis Araştırması açılmasını talep etti. TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, asgari ücretin yetersizliğinin ve açlık sınırının hemen üzerinde olduğunun her zaman gündeme getirildiği anımsatılırken, asgari ücretten gelir vergisi alınmaması konusunun da sürekli dile getirildiği ancak bir sonuca varılmadığı kaydedildi.

  İŞTE GEREKÇE

  Gerekçede, “Asgari ücret tartışmalarının her zaman iktisatçıların, sendikacıların olumlu ya da olumsuz fikir beyan etmeleri ve gazetecilerin arada sırada mikrofon uzattığı vatandaşların ‘Geçinemiyoruz’ demesi çerçevesinde yaşandığı hepimizin malumudur. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu’nun temel aldığı ortalama dört kişilik ailenin, sağlıklı beslenme, kira, ulaşım, eğitim, sabit giderler gibi masrafları asgari ücretle nasıl karşıladığı ya da daha doğrusu karşılayamadığı, okula gitmesi gereken çocuklarının çalışıp çalışmadığı ve dışardan yardım almak zorunda kalıp kalmadığı tam anlamıyla araştırılmamıştır” ifadelerine yer verildi.Araştırma önergesinin gerekçesinde, bu nedenle asgari ücretin, ortalama bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetip yetmediği konusunun, uzmanların da yardımı alınarak yerinde ve geniş kapsamlı bir biçimde TBMM tarafından incelenmesi istendi.

  YORUMLAR