• Çağlar ÇANKAYA – GELECEK NE GETİRECEK?

  27 Aralık 2014 - 10:44
  Çağlar ÇANKAYA – GELECEK NE GETİRECEK?

  Merhaba, dünyanıngözü.com’da ilk yazımla sizlerleyim.

  Bu hafta sizlerle üretim için yazılım sektöründe günümüzü ve geleceğimizi değerlendireceğim.
İşim gereği müşterilerimizle çalışarak onları yeni teknolojiler hakkında bilgilendiriyorum;  bu haftaki konumuza hızlıca bir giriş yapacak olursak çok uzun zaman sayılmayacak bir süreç içerisinde insanlar çizim tahtasından cad'(bilgisayar destekli tasarım)e doğru bir evrimden ziyade metamorfoz yaşadı, ilk anda insanların birşeyi çizdikten sonra üzerinde değişikler yapabilme şanslarının olduğunu anlamaları biraz zaman aldı dolayısıyla bu metamorfoz, insanların çizimlerini el tahtasından cad ortamına geçirebilmesi ve çizimlerini hızlı ve esneklikle değiştirebilmesi nedeniyle oldukça dikkat çekiciydi.

  Mobil cihazlar, üç boyutlu yazıcılar, işler, cad yazılımları ilk çıktığından bu yana çok değişti ve hala bu değişim durdurulamaz şekilde sürmektedir. Gerçekliği taramak örneğin; binaları ve nesneleri tarayarak kendi projelerinize aktarmak oldukça kolay, bu sayede insanlar bu işlere sıfırdan başlamak zorunda kalmıyor. Ayrıca birde bulut teknoloji var bulut teknoloji sayesinde daha önce kendi bilgisayarınızda yapamadığınız birçok şeyi bulut sunucularda yapabilmeniz mümkün örneğin; smilasyonları ve analizleri, video montaj renderlarınızı hizmet veren kurumlardan uygun fiyatlara kiralayacağınız yüksek işlem kapasiteli bulut sunucularda normalden çok daha kısa sürede  yapmanız mümkün. Birde üç boyutlu yazıcılar konusu var. Üç boyutlu yazıcılarla birlikte insanlar bireysel üretim yapabiliyor ve kendi çalışmalarının hayata geçtiğini görebiliyor.

  Önümüzdeki yıllarda üç boyutlu yazıcılarla ilgili olarak kullanıcıların yazıcı fiyatları azalmasıyla birlikte daha fazla üretim yapmaya başlayacaklarını söyleyebilirim. Daha fazla insanin üretim sürecinde yer alacağını ve çok daha büyük fikirler için yeni kapılar açılacağını düşünüyorum,  hepimizin hayatı boyunca büyük fikirleri vardır ama birçoğumuz bunları ara sıra hayata geçirebiliyoruz. Üç boyutlu yazıcılar sayesinde daha fazlamız bu fikirleri hayata geçirecek ve umarım dünyayı daha iyi bir yer haline getirebilecek.

  YORUMLAR