• Bodrum’da Caretta Caretta saldırısı

  12 Ağustos 2017 - 19:06
  Bodrum’da Caretta Caretta saldırısı

  MUĞLA’nın Bodrum ilçesine 12 mil uzaklıktaki Orak Adası’nda günübirlik turlarla yolculuk yapan yerli ve yabancı turistlere denizde yüzerken saldıran caretta caretta, bu kez kendisini yakalamak isteyen Bodrum Denizciler Derneği Başkanı ve 45 yıllık kaptan Mustafa Demiröz’e saldırdı.
  Bodrum Denizciler Derneği Başkanı, evli ve iki çocuk babası 57 yaşındaki Mustafa Demiröz, Orak Adası’nda turistlere saldıran carette carettayı yakalamak için bugün Bodrum’dan tekne ile denize açıldı. Demiröz, yaklaşık 4 saat süren aramanın ardından ortalama 100 kilo ağırlığındaki caretta carettayı görüntülemeyi başardı. Yanında götürdüğü ağ ile carettayı tekneye almaya çalışan Demiröz de carettanın saldırısına uğradı. Demiröz, carettanın ağzına elindeki fotoğraf makinesini sokarak ve boynundan tutup itekleyerek kurtulabildiğini anlattı. Saldırı anı denizdeki başka bir tekneden görüntülendi.

  Dev carettadan nasıl kurtulduğunu DHA muhabiriyle paylaşan Demiröz, “45 yıldır denizcilik yapıyorum. Carettanın bir insana saldırabileceği aklımın ucundan bile geçmezdi. Çünkü Bodrum ve Gökova’da yüzlerce caretta caretta var. Bugüne kadar böyle bir saldırı yaşanmadı. Ancak bu caretta caretta tam üç yıldır Orak Adası’nda çok insana saldırmış. Yakalamak isteyince bana da saldırdı, usta denizci olmasam beni de yaralayabilir yada boğabilirdi” diye konuştu.
  “BU CARETTANIN PSİKOLOJİ BOZULMUŞ”

  Orak Adası’nda denize girenlerin tehlike altında olduğunu söyleyen Demiröz, “Oraya gitmeden önce Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) yetkilileri ile görüştüm. Bana ‘biz alamayız ama siz yakalarsanız gelir alırız’ dediler. Ben de bir ağ ile oraya gittim, ancak caretta caretta bana 15 dakika boyunca saldırdı. Tutamayacağımı anlayınca bırakmak zorunda kaldım. Bu carettanın psikoloji bozulmuş, ben hayatımda böyle bir şey görmedim. Bir an önce oradan 5-6 kişilik bir ekip ile alınarak DEKAMER’e götürülmesi gerekir. Carettanın fotoğraflarını çektim, kaymakamlık ve valilik ile paylaştım. Çok hızlı hareket edilmeli, başka birinin başına bir olay gelmeden caretta oradan alınmalı” diye konuştu.

  YORUMLAR