• Bitcoin hakkında “Caiz değil” fetvası verildi!

  Mısır'da Başmüftü Şeyh Şevki Allam tarafından sanal para birimi Bitcoin hakkında "Caiz değil" fetvası verildi.

  03 Ocak 2018 - 01:33
  Bitcoin hakkında “Caiz değil” fetvası verildi!

  Mısır’da Başmüftü Şeyh Şevki Allam tarafından sanal para birimi Bitcoin hakkında “Caiz değil” fetvası verildi.

  Mısırlı yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Allam, Bitcoin’in İslam kurallarına aykırı olduğuna hükmetti. Bitcoin’in herhangi bir merkezi otorite gözetimine tabi olmadığını vurgulayan Başmuftü, sanal para biriminin “sahtecilik, bilgi yetersizliği ve hile” riskleri taşıdığına ve bu risklerin artabileceğine dikkati çekti.

  Mısır merkezli gazete Ahram’ın aktardığına göre yayınlanan fetvada, “Bitcoin Şeriat’e göre caiz değildir. Çünkü bireylere, gruplara ve kurumlara zarara neden olmaktadır” ifadesi yer aldı.

  “BITCOIN TERÖRİSTLERİ FİNANSE ETMEK İÇİN KULLANILIYOR”

  Başmüftü Allam’ın danışmanlarından Magdy Ashour ise Egypt Today’e verdiği demeçte, Bitcoin’in “direkt olarak teröristleri finanse etmek için kullanıldığını”ileri sürdü.

  Ülkedeki ilk Bitcoin borsası 2017’nin Ağustos ayında açılırken, sanal para birimi geçen ay Mısırlı yetkililer tarafından yasaklanmıştı.

  Türk Diyanet İşleri Başkanlığı da daha önce “şu aşamada dinen uygun olmadığını” açıkladığı sanal paralar için kullanımının belirsizlik taşıması, aldatma ve aldanmaya yol açması halinde caiz olmadığını açıkladı.

  YORUMLAR