• Barış Manço’nun doğum günü: Yaşasaydı 75 yaşını kutlayacaktı

  02 Ocak 2018 - 22:57
  Barış Manço’nun doğum günü: Yaşasaydı 75 yaşını kutlayacaktı

  Türkiye’nin efsane sanatçılarından biri olan, 1999 yılında kaybettiğimiz çağımızın Barış Manço yaşasaydı bugün 75. yaşını kutlayacaktı.

  Sanatçının doğum günü dolayısıyla sosyal medya platformları Facebook, Twitter ve Instagram’da “Barış Manço” hashtag’iyle sanatçının şarkılarını, çeşitli sözlerini ve fotoğraflarını paylaşan hayranları, sanatçının ismini sosyal medya gündeminin en üstüne taşıdı.

  2 OCAK 1943’TE DOĞDU

  Barış Manço, 2 Ocak 1943’te İstanbul Üsküdar’da dünyaya geldi. O müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarı, oyuncu, televizyon programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam ve gezgindi. Yaptığı çocuk programları ve verdiği öğütlerle çağımızın Dede Korkut’u olarak da anılırdı.

  Devlet Konservatuvarı klasik Türk müziği sanatçısı Rikkat Uyanık ile İsmail Hakkı Manço çiftinin ikinci çocuğu olan Mehmet Barış Manço, annesinin desteğiyle çocukluk yıllarında müzikle ilgilenmeye başlayarak, piyano ve gitar dersleri alarak tekniğini ve müzik bilgisini geliştirdi.

  AYDA ORTALAMA 1000 MEKTUP OKURDU

  1986 yılına ait görüntülerde Barış Manço, sevenlerinden ayda ortalama 1000 mektup aldığını söylüyor. İstisnasız tüm mektupları okuduğunu söyleyen usta sanatçı, hepsinin tarafından cevaplandığını hatta postaneye bile kendisinin götürdüğünü söylüyor. Manço’yu 75. doğum gününde saygı ve özlemle anıyoruz..

  Barış Manço

  BARIŞ MANÇO VE UNUTULMAZ ŞARKILARI

  Türk müziğine kendi tarzıyla bir çok eser kazandıran ünlü sanatçının çıkış parçası “Dağlar Dağlar”dı. Bir çok dile çevrilen parça, dünyanın farklı bölgelerinde seslendirilmeye devam ediyor. Manço’nun ayrıca Gülbembe, Kol Düğmeleri, Dönence, Alla beni pulla beni, Unutamadım, Gibi gibi ve çocukların en sevdiği şarkıların başında gelen Arkadaşım Eşek şarkıları halen popüler.

  YORUMLAR