• Murat BARHUN – Baraj tuzağına dikkat!

  23 Aralık 2014 - 11:11
  Murat BARHUN – Baraj tuzağına dikkat!

  Genel seçim herkesin beklediği gibi Haziran’da olmayacak.  Giderek kan kaybeden Ak Parti kan kaybını daha fazla yaşamadan seçimi erkene alacak.

  YSK’nın 3 aylık takvim işleteceğini düşünürsek seçimle ilgili siyasi kararın Ocak ayı içinde alınıp Nisan ayı içinde oy verme işlemi gerçekleşebilir.

  Tabi seçimle ilgili bir çok hesap var.

  Hükümet kanadı, Mayıs-Haziran gibi ortaya çıkacağı öngörülen ekonomik krizden önce seçimi yapmak istiyor. Güç kaybeden iktidar yargı ve polis gücünü kullanarak yaptığı operasyonlarını sürdürüp “Güçlü iktidar” izlenimi en az seçime kadar devam ettirmek istiyor.

  Yani hükümet Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte hızla düşen oylarını toparlayabilmek için yargı ve polisi kullanacak “Ben hala güçlüyüm” mesajı vermeye çalışacak ve ekonomik krizin etkileri ortaya çıkmadan sandığa gidecek.

  Tabi burada önemli bir konu daha var. Hükümet cephesi, yeni dönemde Anayasayı değiştirme düşüncesi nedeniyle çoğunluğu ele almak istiyor. Bu konuda artık herkesin dilinde olan HDP ile işbirliği düşüncesi ayyuka çıktı.

  Hedef Anayasa Mahkemesinde görüşülmeyi bekleyen seçim barajının kaldırılması. Şayet Anayasa Mahkemesi Yüzde 10’luk seçim barajının hak ihlali olduğuna karar verir ve kaldırırsa Ak Parti için sonun başlangıcı olur. Özellikle Milli görüşçü seçmen hemen SP’ye geri döner ve Ak Parti ciddi yara alır. Bunu bilen Ak Partililer HDP ile işbirliği yapıp özellikle SP’nin aşamayacağı bir baraj inşa etmek istiyorlar. Bunun için HDP ile Anayasa Mahkemesi karar vermeden önce anlaşıp seçim barajını yüzde 7’ye çekmek istiyorlar.

  Bu HDP’nin de işine geldiği için uzlaşılması kolay gibi görünen bir konu. Ancak; Anayasa Mahkemesi karar vermeden önce bunu hayata geçirmesi gerekiyor. Son dönemde Başbakan Davutoğlu’nun terör elebaşısı APO ve HDP’ye karşı yumuşak tavrı ondan.

  Burada gerçek demokrasinin yerleşebilmesi için yapılması gereken çok basit. 12 Eylül darbe ürünü olan yüzde 10 barajı kaldırılmalı veya demokrasileri gelişmiş ülkelerdeki gibi çok aşağıya indirilmeli.  Bu oran CHP’nin dile getirdiği gibi Yüzde 3’ler seviyesi olabilir. Böylece  daha çok siyasi parti parlamentoda temsil imkanı bulabilir. Böylece gerçek demokrasiye bir adım daha yaklaşmış oluruz.

  Baraj tuzağı yerine gerçek demokrasi Türkiye’nin geleceğini aydınlatacaktır.

  Zamanında Mustafa Kemal Atatürk’ün karanlığı aydınlattığı gibi…

  YORUMLAR