Oktan Erdikmen

Oktan Erdikmen

Yazarın Diğer Yazıları

Avrupa’da “Türkiye batarsa” endişesi

Avrupa bankaları, 224 milyar dolar borç verdikleri Türkiye’nin finans sektörünü endişeyle izliyor.

Türk lirasının 5 ayda yüzde 18 değer kaybetmesi, sadece Türkiye’yi değil, Avrupa Birliği bankacılık sistemini de tehdit ediyor. Türk bankalar, vatandaşa lira olarak dağıttıkları kredilerin finansmanını yurt dışından dövizle sağladıkları için, ciddi bir kur farkı zararıyla karşılaştılar.

Türk bankalarının birçoğu ya doğrudan yabancı sermaye tarafından yönetiliyor, ya da yabancı ortaklıkları var.

Türkiye’den İspanyolların 83 milyar, Fransızların 35 milyar, İtalyanların 18 milyar ve Almanların da 13 milyar dolar alacağı bulunuyor.

Türk Ekonomi Bankası’nda yüzde 50 BNP Paribas ortaklığı var. Garanti Bankası’nın yarısı, İspanyolların. İtalyan UniCredit ise Yapı Kredi’nin yüzde 41’ine sahip.

Türk lirası değer kaybettikçe, Avrupa’daki bankalarının hisseleri de düşüyor. Çünkü Türkiye’nin yıl sonuna kadar 180 milyar dolar borç ödemesi lazım. Ödeyemezse, Avrupa bankacılık sistemi, 90’larda Meksika krizinde Wall Street’i vuran krizin benzerini yaşayabilir.

Avrupalılar, AKP’lilerin iddia ettiği gibi Türkiye’nin yol ve köprü yapmasını kıskanmıyorlar. Aksine, daha fazla borç verip, daha fazla mal satabilmek için Türkiye’nin büyümesini, kalkınmasını, zenginleşmesini istiyorlar.

AKP ise Avrupa Birliği’ni iç politikada bir düşman figürü olarak kullandığı için bunun tam tersi yönde bir algı yaratmaya çalışıyor.  Avrupa’dan alınan borçlar konusunda da sürekli yalan söylüyorlar.

2002’de iktidara gelmelerinin ardından IMF’ye sadece 28 milyar dolar ödediler. Oysa aynı dönemde 130 milyar dolar olarak devraldıkları dış borcu, 450 milyar dolara çıkardılar.

Türkiye, aradaki dönemde IMF’ye borç vermediği gibi, Dünya Bankası’ndan da sürekli olarak borç aldı. Banka, daha geçen hafta, Türkiye’ye 1 milyar dolar daha vereceğini açıkladı.

AKP’lilere sorsanız her şey çok güzel gidiyor ve müdahale etmeye hiç gerek yok.

1241 yılında 20 bin kişilik Moğol ordusu, Legnica’da 25 bin kişilik Polonya ordusunu imha ederken, Polonyalıların müttefiki Alman Töton şövalyeleri de böyle düşünüyordu.

Çünkü Almanlara Polonyalı kılığında gönderilen bir Moğol haberci, her şeyin çok iyi gittiğini ve ne olursa olsun savaşa müdahale etmemeleri gerektiğini söylemişti.

Bugün de, ortalık Polonyalı kılığında gelip ‘her şeyin çok güzel gittiğini’ söyleyen Moğol habercilerle dolu…

Yazarın Diğer Yazıları